Rus uçağı Su-27, jet wash etkisi ile Bayraktar’ı düşürmeye çalıştı

featured

Rusya’ya ait Su-27 tipi savaş uçağı, bu kez de Karadeniz üzerinde Bayraktar TB2 SİHA ile karşı karşıya geldi. Su-27’nin, bu kez de Bayraktar TB2’ye düşürmeye çalıştığı öne sürüldü.

Yaklaşık 5 gün önce Rusya’ya ait 2 Su-27 savaş uçağı, Karadeniz üzerindeki ABD’ye ait MQ-9 Reaper İHA’ya önleme gerçekleştirmişti. Kırım Yarımadası yakınlarında bulunan Reaper’ın üzerine yakıt boşaltan Su-27’ler, en son İHA’nın motor pervanesine çarpmış ve Reaper Karadeniz’e düşmüştü.

SavunmaSanayiST’de yer alan haberde; bu sefer benzer bir olay, Ukrayna’ya ait Bayraktar TB2 SİHA’nın başına geldi. Yine Kırım Yarımadası yakınlarında meydana gelen olayda bir Rus savaş uçağı, 20 bin irtifadaki Bayraktar TB2’nin yakınından yüksek hızla geçiş yaparak uçağı “jet wash” etkisine maruz bırakmaya çalıştı. İlk etapta biraz yalpalayan Bayraktar TB2, kısa süre içerisinde kendisini toparlayarak uçuşuna devam etti.

Olay, Bayraktar TB2’nin kuyruk kamerası tarafından anbean kaydedildi. Rus uçağının, Su-27 olduğu tahmin ediliyor.

Rus savaş uçağının, Bayraktar TB2’ye karşı niçin havadan havaya füze veyahut top kullanmadığı bilinmiyor. Akıllara ilk olarak, Rus savaş uçağının havadan havaya füze ve top mühimmatı stokunun bitmiş olabileceği geliyor.

14 Mart günü ABD’ye ait MQ-9 Reaper Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA), Karadeniz hava sahasında uçuş gerçekleştirirken Rus Su-27 savaş uçaklarının önlemesine maruz kaldı. Bir Rus Su-27 savaş uçağı, MQ-9 Reaper’ın motor pervanesine çarparak SİHA’nın itkisiz kalmasına neden oldu.

Bunun üzerine ABD, Reaper’ı mecburen Karadeniz’deki uluslararası sulara düşürmek zorunda kaldı. Reaper’ın enkazını bulunduğu yerden çıkaracak teknik altyapı ise bölgede halihazırda yalnızca Türk Deniz Kuvvetleri ile Rus Donanması’nda bulunuyor. Rus Donanması’na ait gemilerin, İHA’nın enkazının yerini tespit ettiği iddia ediliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Rus uçağı Su-27, jet wash etkisi ile Bayraktar’ı düşürmeye çalıştı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir