Rus turistler için bakanlıklar devreye girdi! THY üç şirkete 1,5 milyon koltuk ayırdı

Rusya- Ukrayna savaşı turizmi de olumsuz yönde etkilerken Türkiye'den konuya ilişkin kritik bir hamle geldi. Rusya’daki Türk tur operatörlerine KGF destekli 300 milyon $’lık kredi sağlanması bekleniyor. THY ile 1.5 milyonluk koltuk anlaşması yapıldı. Yeni havayolu şirketi kurulması planlanıyor.

featured

Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaş Türk turizminde en önemli pazarlarlarında sıkıntıya girmesi üzerine hükümetten kritik bir adım geldi.

BAKANLIKLAR KOLLARI SIVADI

SABAH’ın aktardığı habere göre, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ortaklaşa bir karar ile Rusya’dan turist getirmek için kolları sıvadı. Bu kapsamda üç aşamalı yol haritası devreye alındı.

300 MİLYON DOLARLIK KREDİ DESTEK PAKETİ

Bu kapsamda Rusya’dan Türkiye’ye turist getiren, Anex, Pegas ve Coral gibi şirketler başta olmak üzere Rusya merkezli Türk tur operatörlerine Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaletiyle kredi desteği sağlanacak. Toplam 300 milyon dolarlık kredi paketiyle zor durumda kalan bu operatörlere destek verilecek. Hazine ve Maliye Bakanlığı-, Kredi Garanti Fonu ve bankaların çalıştığı destek paketinin mayısın ilk haftası açıklanması bekleniyor.

THY İLE KOLTUK ANLAŞMASI YAPILDI

Rusya’da ABD ve Avrupa’nın uyguladığı ambargolar en çok havayolu şirketlerini etkilemiş durumda. Sigorta kapsamından çıkarılan havayolu şirketleri, uçuşlarını da askıya almak zorunda kaldı. Hal böyle olunca Rusya bayraklı Türk şirketlerinin ülkemize uçak yoluyla turist getirmesi zora girdi. Bu sorunun çözümü için Anex, Pegas ve Coral gibi dev tur operatörleri uzun zamandır Türk Hava Yolları (THY) ile görüşme halindeydi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın koordinasyonunda bu tur operatörlerinin THY ile bir araya gelerek koltuk anlaşması sağladığı öğrenildi.

THY ÜÇ ŞİRKETE 1.5 MİLYON KOLTUK AYIRDI

Bu kapsamda THY, bu üç şirkete 1.5 milyon koltuk ayırdı. Pegasus Havayolları ile Rus yapımı uçaklarla uçacak olan Rusya’daki özel havayolu şirketlerinin de 500 bin turist taşıması bekleniyor. Böylece, bu yıl için 2 milyon Rus turist sayısı garanti altına alınmış olacak.

YENİ BİR HAYAYOLU KURULACAK

Rusya’dan gelecek turist sayısını artırmak için yeni bir havayolu şirketinin kurulması da gündeme geldi. Antalya merkezli kurulması planlanan ve sadece Rusya’dan Türkiye’ye turist taşıyacak olan havayolu şirketi için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı çalışma başlattı.
Bu şirketin kurulması için gerekli kredi desteği sağlanacağı da belirtiliyor. Bu şirket kurulabilirse ilave 1 milyon turistin daha getirilebileceği belirtiliyor. Böylece Rus turist sayısının bu yıl 3 milyona çıkması öngörülüyor.

RUSYA TURİST SAYISINDA ZİRVEDEYDİ

2017 yılından beri Türkiye’ye en çok turist gönderen ülkeler sıralamasında zirvede olan Rusya, 2021’de de liderliği elden bırakmadı. Geçen yıl ocak-aralık döneminde 4 milyon 694 bin 422 turist gönderen Rusya’dan bu yıl 7 milyon ziyaretçi bekleniyordu. Ukrayna ile yaşanan savaş öncesinde, yılın ilk iki ayında da veriler 7 milyon Rus turist umudunu perçinliyordu. Buna göre bu yılın ocak-şubat döneminde gelen Rus turist sayısı, geçen yılın aynı döneminde göre yüzde 39 arttı. Ancak savaşın başlamasıyla birlikte bu sayıda mart ayında düşüş görüldü.

Sabah

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Rus turistler için bakanlıklar devreye girdi! THY üç şirkete 1,5 milyon koltuk ayırdı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir