Qatar Airways 5 adet A380’i uçuşlardan çekiyor

featured

Qatar Airways, dünyanın en büyük yolcu uçaklarından A380-800’lerin beş tanesinin hizmete geri dönmeyeceğini ve diğer beşinin de, daha 2-3 yıl süreceğine inandıkları Covid-19 krizi nedeniyle aynı kaderi paylaşacağını acıkladı

Qatar Airways Group CEO’su Akbar Al Baker, “A380 için bir gelecek yok. Yanlış zamanda yanlış uçaktı. Yolcuların çoğu A380 ile seyahat etmeyi seviyor. Havacılık ve seyahat blog yazarı Sam Chui’ye verdiği demeçte, çok sessiz ve çok geniş, ancak günün sonunda operatör için onları gökyüzünde tutmak gerçekten çok zor” dedi.

“Superjumbo” nun işletme ve bakım maliyetlerinin mevcut ekonomik ortamda engelleyici olduğunu, bir A380’in C Bakım maliyetinin, bir B777 veya A350-1000’in maliyetinin üç katı, Koltuk/Km başına yakıt tüketimine bakarsanız, bugün uçan diğer herhangi bir uçağın çok üstünde” olduğunu söyledi

Qatar Havayolları CEO’su, son yıllarda dört motorlu uçağın karbon emisyonları ve çevreye etkisi açısından “en kötü uçak” olarak nitelendirdi. “Qatar Airways’in amacı, büyümeye devam etmek ve bu büyümede karbon emisyonunda nötr hale gelmektir. O uçak bize bu açıdan yardımcı olmuyor” diye fikirlerini beyan etti.

“A380’in verimsiz bir uçak olduğunu düşünmüyorum, aynı zamanda bazı insanlar onun çok karlı bir uçak olacağı konusunda görüş belirtiyorlar. Bakalım pandemiden sonra bunu ne kadar sürdürebilecekler. Yeşil cephede büyük bir hareketlilik olduğunda, yolcular yüksek kirlilik oranına sahip bir uçakla uçmak istemeyecekler”

“Daha verimli yakıt yakan bir uçak üretirlerse, o uçak için hemen sipariş verirdik çünkü büyümeye devam ettiğimizden ve karbon nötrlüğünü üstlendiğimiz hedef doğrultusunda olduğumuzdan emin olmak istiyoruz. Qatar Airways’in filosunun yarısından fazlasının A350’ler ve B787’lerden oluştuğunu, bu nedenle yatırım yapmaya devam ederken, aynı zamanda çevreci yaklaşımlar için de elimizden gelen her şeyi yapacağız” dedi.

Qatar Airways, 2001 yılında A380-800’ün dokuzuncu müşterisi oldu ve 2 kesin, artı 2 opsiyonlu sipariş verdi. 2003 Dubai Air Show’da 1,2 milyar dolarlık taahhüdünü artırdı. Qatar Airways, 2007 Paris Air Show’da üç A380 siparişi daha verdi.

Orta Doğu’daki diğer havayolu şirketi olan Emirates ise 118’i teslim edilen 123 adet sipariş ile en büyük A380 müşterisi olmuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Qatar Airways 5 adet A380’i uçuşlardan çekiyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir