Putin, İstanbul’a 3 özel uçakla geldi

featured

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus gazını Avrupa’ya taşıyacak TürkAkım projesinin deniz bölümünün tamamlanması ile ilgili düzenlenen törene katılmak üzere İstanbul’a geldi. Rusya Devlet Başkanı, Rossiya Başkanlık Filosu’nda yer alan Ilyushin Il96-300 tipi geniş gövdeli uçak ile Atatürk Havalimanı’na inerken, onu İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve yetkililer karşıladı.

Putin’in uçağı Ilyushin Il-96-300’den sadece 30 adet üretildi ve bunlardan 15 tanesi günümüzde aktif olarak kullanılıyor. Bu uçaklardan 10 tanesi de Rusya Devlet Başkanlığı filosunda uçuyor. 1 Uçak üretici Ilyushin filosunda testler ve ar-ge için kullanılırken günümüzde uçağın tek sivil kullanıcısı Küba. Küba Hava Yolları 4 adet Il-96’nın operasyonlarını devam ettiriyor.

Uçak Rossiya Hava Yolları tarafından işletiliyor.

Putin’in özel uçağının yanısıra yine başkanlık filosunda bulunan Tupolev Tu214 tipi uçak da Moskova Vnukova Havalimanı’ndan kalkalarak Atatürk Havalimanı’na indi.

Bu iki uçağa ilave olarak yine devlet filosunda bulunan Fransız Dassault imalatı Falcon 7X tipi uzun menzilli iş jeti de Rusya Finans Bakanı Sergey Sershinin ve diğer Rus yetkilileri İstanbul’a getirdi.

Fotoğraflar: @YorukIsik

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Putin, İstanbul’a 3 özel uçakla geldi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir