1. Haberler
  2. Turizm
  3. POYD Başkanı Hakan Saatçioğlu: Antalya’ya Gelen Turist Sayısı Arttı, Ancak Doluluk Oranlarına Yansımadı

POYD Başkanı Hakan Saatçioğlu: Antalya’ya Gelen Turist Sayısı Arttı, Ancak Doluluk Oranlarına Yansımadı

Antalya'ya gelen ziyaretçi sayısı ilk altı ayda yüzde 13 artarak 6 milyonun üzerine çıktı. Ancak, bu artış otellerin doluluk oranlarına yansımadı.

featured

Antalya’ya gelen ziyaretçi sayısı ilk altı ayda yüzde 13 artarak 6 milyonun üzerine çıktı. Ancak, bu artış otellerin doluluk oranlarına yansımadı. POYD Başkanı Hakan Saatçioğlu, turist sayısındaki artışın konut satışları nedeniyle otellere yansımadığını belirtti.

Güncel turizm verilerini değerlendiren Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Hakan Saatçioğlu, Antalya’ya ilk altı ayda gelen ziyaretçi sayısının yüzde 13 artarak 6 milyonu geçtiğini fakat bunun doluluklara yansımadığını ifade etti.

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Hakan Saatçioğlu, IC Hotels Green Palace’ta gerçekleştirilen Temmuz ayı geleneksel öğle yemeğinde güncel turizm verileri hakkında değerlendirmede bulundu.

Haziran ayında verilerde artış olduğunu belirten Saatçioğlu, “Güncel turizm verileri artış eğilimi gösteriyor. 30 Haziran itibariyle Antalya’ya gelen turist sayısı 6 milyon 200 bine ulaştı. Geçen yıla göre yüzde 13’lük bir artış var. Yüzde 13 ilk bakışta küçük bir sayı olarak görünebilir ama bu oran 700 bin pax anlamına geliyor. Bu yüzden ciddi bir artış olarak değerlendiriyoruz” dedi.

Turist sayısındaki artışın otellerin doluluk oranlarına yansımadığını belirten Saatçioğlu, şu şekilde konuştu:

“Bu artış çok güzel bir şey ama otellerimize baktığımızda aynı yansımayı göremiyoruz. Şunu unutmamamız lazım, pandemiden sonra özellikle de Antalya’da yaklaşık olarak 108 bin konut satışı gerçekleşmiş. Bunun farklı nedenleri var. Savaştan gelen Rus ve Ukraynalılar konut satın aldı, vatandaşlık alabilmek için konut satın alan başka ülke vatandaşları da var. Bundan kaynaklı olarak Antalya’ya gelen turist sayısının otellere yansımadığını düşünüyorum. Turist sayısındaki yüzde 13’lük artışı korursak yaklaşık 18 milyon turisti Antalya’da ağırlamış olacağız.”

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
POYD Başkanı Hakan Saatçioğlu: Antalya’ya Gelen Turist Sayısı Arttı, Ancak Doluluk Oranlarına Yansımadı
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir