Polonya’nın ilk FA-50 savaş uçağı görücüye çıktı

featured

Güney Kore’nin Sacheon kentinde Polonya’nın sipariş ettiği FA-50 hafif taarruz ve eğitim uçağının ilki resmi olarak tanıtıldı.

Güney Kore’nin başkenti Seul’un yaklaşık 300 kilometre uzağında bulunan Sacheon kentinde Polonya için üretilen ilk FA-50 hafif taarruz ve eğitim uçağı tanıtıldı. Gerçekleştirilen resmi törene Güney Kore Savunma Bakanı Lee Jong-sup, Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, Kore Hava Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Orgeneral Jung Sang-hwa ve Savunma Tedarik Programı İdaresi Başkanı Eom Dong-hwan katıldı.

Korea Aerospace Industries (KAI), bir sonraki aya kadar sürmesi beklenen uçuş testlerini tamamladıktan sonra yıl sonuna kadar Polonya’ya 12 adet FA-50GF uçağı teslim edecek. The Eurasian Times tarafından yapılan habere göre KAI ve Varşova Silahlanma Ajansı (Armament Agency), Eylül 2022’de 48 adet FA-50 uçağı tedariki için bir sözleşme imzalamıştı.

İki ülkenin tedarik anlaşmasının toplam tutarı ise 3 milyar dolar. Tedarik edilen uçakların 2028 yılına kadar Polonya’ya teslim edilmesi hedefleniyor. Polonya’ya teslim edilen uçağın kod adı ise GF (Gap Filler/Boşluk Doldurucu) olacak.

Polonya’nın ilk FA-50 uçağı Polonya Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak’ın resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Mart ayında görülmüştü. Görüntüleri paylaşılan uçağın arkasında Polonya bayrağını oluşturan kırmızı beyaz dama tahtası da bulunmaktaydı. Polonya’nın ilk uçağının kuyruk numarası ise 5002.

FA-50 hafif taarruz ve eğitim uçağı (Görsel: Air Data News)

Polonya, test aşamasındaki KF-21 Boramae savaş uçağını tedarik edebilir

Güney Kore ve Polonya arasındaki savunma yakınlaşması, şu anda yalnızca test uçuşları yapan ve Güney Kore’nin en uzun soluklu projelerden biri haline gelen KF-21 Boramae savaş uçağına kadar uzanabilir. Defense Express’e göre bunun nedeni, Varşova’nın FA-50PL uçağının üretiminin yerelleştirilmesi konusunda zaten anlaşılmış olması. Bu kapsamda Defense Express’e göre iş birliği daha da derinleşebilir.

Ancak nihai karar, KF-21’in hava kuvvetlerine entegre edilip edilmeyeceğine karar vermesi gereken Polonya Savunma Bakanlığı’na bağlı. Olumlu bir karar durumunda bahse konu uçakların kısmi yerel üretiminin yapılabileceği belirtilmekte.

DefecenTurk

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Polonya’nın ilk FA-50 savaş uçağı görücüye çıktı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir