Polonya Cumhurbaşkanı Duda: Füzeyi kimin ateşlediğine dair net kanıtımız yok

Duda, "Müfettişler bu konuyu açıklığa kavuşturacaktır. Büyük olasılıkla, Rus yapımı bir füzeydi ancak şu anda hepsi hala araştırılıyor" dedi

featured

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, gece boyunca ABD Başkanı Joe Biden, NATO Genel Sekreteri Jens Stontelberg, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski ile bir dizi telefon görüşmesi yaptığını belirtti.

Biden’ın, araştırma konusunda destek sözü verdiğinin altını çizen Duda şunları söyledi:

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik füze saldırısının neredeyse tüm gün sürdüğünü gayet iyi biliyoruz ancak şu anda bu füzeyi kimin ateşlediğine dair net bir kanıtımız yok. Soruşturmalar sürüyor. Müfettişler bu konuyu açıklığa kavuşturacaktır. Büyük olasılıkla, Rus yapımı bir füzeydi ancak şu anda hepsi hala araştırılıyor.


Duda, “ciddi şekilde” sakin ve ihtiyatlı davrandıklarını belirterek “Herkesten sakin olmasını istiyorum. Polonyalı askerler sahada. Bizim için müttefik desteği var. Bize karşı tüm müttefik taahhütleri kesinlikle destekleniyor. Biz çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
NATO üyesi Polonya'nın Ukrayna sınırında bulunan Przewodow köyüne füze düştü. Kaynağı bilinmeyen füzenin düşmesi sonucu 2 kişi hayatını kaybetti.
NATO üyesi Polonya’ya füze: Ulusal Güvenlik Komitesi toplanıyor…
rus pasaportu
Estonya, Letonya, Litvanya ve Polonya Rusya’ya kısıtlama getiriyor

Polonya’nın Ukrayna sınırında bulunan Przewodow köyüne dün kaynağı bilinmeyen bir füzenin düştüğü ve 2 kişinin hayatını kaybettiği bildirilmişti.

Bunun ardından Polonya Ulusal Güvenlik Komitesi acil toplanmış ve “askeri birliklerin savaşa hazır olma durumunun artırılmasına” karar verilmişti.

Birçok NATO ülkesi gelişmenin kaygı verici olduğu yönünde açıklamalar yapmış, olayın tüm boyutlarının incelenmesi ve pek çok ayrıntının açığa kavuşturulması gerektiğini belirtmişti.

Duda, Milli Güvenlik Kurulunun bugün saat 12.00’de toplanmasına karar verildiğini duyurmuştu.

Ukrayna kendini savunmak için füze fırlattı

Başbakanı Morawiecki de “Rusya’ya karşılık veren Ukrayna kuvvetleri, kendilerini savunmak için füze fırlattı. Bunlardan biri yanlışlıkla Polonya topraklarına düştü” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
1
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Polonya Cumhurbaşkanı Duda: Füzeyi kimin ateşlediğine dair net kanıtımız yok

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir