Pentagon’dan Kongre’ye Türkiye raporu

featured

Pentagon’un (ABD Savunma Bakanlığı) 15 Kasım’da Kongre’ye sunduğu 12 sayfalık raporda Türkiye’ye, S-400’e alternatif olarak bir füze paketi hazırlandığı ortaya çıktı. Washington Post’ta yer alan raporda, Türkiye’nin müttefikliğine dikkat çekilirken kilit noktasının ise S-400 olduğu belirtildi. Bu rapor sonrasında ABD Kongre’si Türkiye’ye F-35 teslimatı konusunda karar alacak.

İşte Washington Post’ta yer alan haberden satır başları:

ABD TÜRKİYE İLE ÖNEMLİ MENFAATLERİ PAYLAŞIYOR

Türk-Amerikan ilişkilerindeki güncel durumun kapsamlı şekilde değerlendirildiği raporda Türkiye’nin NATO’nun güneydoğu kanadında “sıra dışı bir jeostratejik konuma sahip olduğu” ve “bu nedenle ABD ile Türkiye’nin önemli bölgesel menfaatleri” paylaştığına vurgu yapıldı.

TÜRKİYE’YE DEAŞ’LA MÜCADELEYE KATKISI BÜYÜK

Türkiye’nin askeri gücüne atıfta bulunan raporda, Türk ordusunun DEAŞ’la mücadele kampanyası ve diğer uluslararası terör gruplarına karşı çabalarda kritik bir oyuncu olduğu belirtildi. Raporda, Türkiye’de bulunan radar ve hava unsurlarının ABD Avrupa Komutanlığı ile Merkez Kuvvetler Komutanlığı’nın Irak ve Suriye’deki operasyonları dahil birçok operasyonuna katkı sağladığı hatırlatıldı.

YPG/PKK İŞBİRLİĞİ VE FETÖ CİDDİ RAHATSIZLIK KAYNAĞI

ABD’nin YPG/PKK ile iş birliği yapması ve FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’i iade etmemesinin Türkiye tarafında ciddi rahatsızlık yarattığı kaydedilen raporda, Ankara hükümetinin balistik füzeleri artan bir bölgesel güvenlik tehdidi olarak algıladığı bu nedenle Rusya’dan karadan havaya S-400 füze sistemlerini aldığını ve ilk teslimatın Temmuz 2019’da yapılacağı bilgisi paylaşıldı.

S-400’LERDEN VAZGEÇİLMEMESİ YAPTIRIM GETİREBİLİR

Raporda S-400 alımının ABD-Türkiye ilişkilerine ve Türkiye’nin NATO içindeki rolüne olumsuz etkisi olacağı ileri sürülerek, “Türkiye, Amerika Düşmanlarına Yaptırımlarla Mücadele Yasası (CAATSA) kapsamında potansiyel yaptırımlara maruz kalabilir. F-35 uçaklarındaki alım ve endüstriyel haklarını riske atabilir. PATRIOT Hava ve Füze Savunma Sistemleri, CH-47 Chinook ağır nakliye helikopteri, UH-60 Black Hawk helikopteri ve F-16 avcı uçağı da Türk alım programlarından etkilenecekler arasındadır. Rusya’ya artan bağımlılıktan kaynaklanan zafiyetler ortaya çıkabilir.”

Raporda, ABD yönetiminin Türkiye’nin tüm savunma gereksinimlerini karşılayacak güçlü, kabiliyetli ve NATO ile çalışabilir bir hava ve füze sistemi sağlamak üzere bir paket hazırladığı, bu paketin Türkiye’nin S-400 alımından çekilmesini sağlayacak bir alternatif olduğu kaydedildi.

Kaynak: Washington Post

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Pentagon’dan Kongre’ye Türkiye raporu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir