Pegasus’ta kontuarda bilet değişikliği ücretli oldu

featured
Ferhat Açıl
service

Türkiye’nin en büyük özel havayolu şirketi olan Pegasus Hava Yolları, Check-In ücretlerinde değişikliğe gitti. Online bilet satışlarındaki Check-In işlerimde 15 TL’den başlayan fiyatlarla ücret alan Pegasus, artık kontuardaki bilet değişikliğinden de ücret alacak.

Kontuarda ücretli bilet seçimi

Bilet satın alma işlemleri sıradan sistem tarafından yolculara bu uyarı veriliyor: “Check-In işlemi tamamlandıktan sonra, kountuarda ücretsiz koltuk değişimi yapılmamaktadır. Kontuarda istediğiniz koltuğu ücretli alabilirsiniz, ücretler yükselebilir.”

Pegasus’ta Check-In işlemleriyle ilgili merak edilenler ise şu şekilde

Android cihazımda SMS linki ile gelen barkod açılmıyor, ne yapmalıyım?

Android işletim sistemini kullanan telefonunuza gönderilen SMS’teki linke tıkladığınızda açılan yönlendirmede “Bağlantıyı Aç”ı seçin. Ardından size sunulan “Birlikte Aç” seçenekleri arasından varsayılan olarak işaretlediğiniz tarayıcıyı seçin.

Barkodu Pegasus mobil uygulamasında açmak istediğiniz takdirde, uygulama ana sayfasına yönlendirilirsiniz. Daha kolay ve hızlı birşekilde barkodunuza ulaşmak için lütfen yukarıda önerilen yolu izleyiniz.

Online check-in nedir? Ne işe yarar?

Check-in işlemi havaalanında bagaj verme ve bilet kontrol işleminden geçme olayıdır. Misafirlerimiz havaalanına gitmeden önce flypgs.com’dan Check-in sekmesinden Rezervasyon (PNR) Numarası ve ad- soyadınızı girerek işleminizi yapabilirsiniz. Havaalanlarında size ayrılmış online check-in kontuarlarında işleminizi daha hızlı yapabilirsiniz. Bagajı olmayan misafirlerimiz ise online check-in işleminden sonra biniş kartını e-posta yolu ile veya cep telefonunuza mesaj olarak gönderebilir ve biniş kartınız ile güvenlik şeridini geçerek uçağınızın kalkış yapacağı kapı numarasına geçiş yapabilirsiniz.

Nasıl online check-in yapabilirim?

Online check-in işlemlerinizi flypgs.com’da yer alan Check-in sekmesinden Rezervasyon (PNR) Numarası ve ad- soyadınızı girerek yapabilirsiniz. Ayrıca check-in işleminizi mobil cihazlar üzerinden mobil uygulamalarımız ve mobil web sitemiz üzerinden de yapabilirsiniz.

Online check-in işlemini ne zaman yapabilirim?

Web sitemiz, Çağrı Merkezimiz, acentelerimiz ve havalimanı satış ofislerimizden satın aldığınız biletlerinize en erken 2 gün öncesinden, en geç uçuşunuza iç hatlarda 45 dakika, dış hatlarda ise 60 dakika kalana kadar flypgs.com veya mobil uygulamalar üzerinden check-in yapabilirsiniz.

Mobil Uygulamalar üzerinden check-in işlemini yapabilir miyim?

Misafirlerimiz Pegasus’un iPhone, Android ve iPad uygulamaları üzerinden check-in işlemi yapabilir.

Ana menüdeki check-in butonuna tıklayıp Rezervasyon (PNR) Numarası ve ad ve soyadları ile check-in işlemlerini tamamlayabilirler. Ayrıca cep telefonundan mobile.flypgs.com mobil sitesine girerek mobil check-in yapabilirler.

Mobil cihazlar üzerinden check-in yapan misafirlerimize e-mail ya da SMS yoluyla (iPhone kullanıcıları wallet uygulamasını kullanarak) iletilen mobil biniş kartını (barkodu) S. Gökçen çıkışlı dış hat uçuşları ve yurt içindeki belirli havaalanlarında biniş kapılarına konulan akıllı mobil biniş kartı (barkod) okuyuculara mobil biniş kartlarınıı (barkodlarını) okutarak uçağa geçiş yapabilirler.

Mobil Biniş Kartı (Barkod) nedir? Ne işe yarar?

Mobil biniş kartı (barkod) Pegasus misafirlerine check-in yaptıkları durumda gönderilen biniş kartı yerine kullanılabilen QR (kare) kodudur. Mobil biniş kartı (barkodu) bulunan misafirlerimiz S.Gökçen çıkışlı dıs hat uçuşları ve yurt içindeki havaalanlarında biniş kapılarındaki akıllı cihazlara/mobil biniş kartı (barkod) okuyuculara barkodlarını okutarak uçaklarına binebilirler.

Mobil biniş kartı (barkod) hem web sitesi hem de mobil platformlardan yapılan check-in işlemlerinde temin edilebilir.

·         Web üzerinden www.flypgs.com veya cep telefonlarından mobile.flypgs.com mobil sitesi veya Pegasus’un i-Phone, Android ve i-Pad uygulamaları üzerinden check-in işlemine başlanır.

·         Check-in menüsüne tıklanır.

·         Rezervasyon Kodu (PNR), Ad ve Soyad bilgileri girilerek check-in’e uygun uçuşlar sorgulanır.

·         İlgili uçuş seçilerek, check-in işlemi, sayfadaki adımlar takip edilerek tamamlanır.

·         Check-in işlemi tamamlandıktan sonra Cep Telefonu ve E-posta bilgilerinin gireleceği sayfa gelir. Buraya bilgiler girilir ve onaylanır.

·         Verilen cep telefonu ve e-posta adresine uçuş bilgilerini ve mobil biniş kartı (barkod) linkini içeren mesaj (SMS ve/veya e-posta) gönderilir.

·         Gelen linke tıklandığında biniş kartı yerine kullanılabilecek olan mobil biniş kartı (barkod) açılır.

·         Bagajı olmayan misafirler bu mobil biniş kartını (barkodu) güvenlik geçişlerindeki görevlilere ve uçağa girmeden önce boarding işlemi yapan görevlilere göstererek hızlı ve kolayca geçiş sağlarlar.

Misafirlerimize, mobil biniş kartı (barkodu) ekranının görüntüsünü almalarını önermekteyiz. Internet bağlantısının olmaması halinde, alınan ekran görüntüsü üzerinden de mobil biniş kartı (barkodu çalışmaktadır.

Mobil Biniş Kartıma (Barkod) Tekrardan Nasıl Ulaşabilirim?

Mobil biniş kartınıza (barkodu) hem web sitesi hem de mobil uygulama üzerinden tekrardan ulaşabilirsiniz.

Web sitesi üzerinden mobil barkodunuza ulaşmak için,

– www.flypgs.com adresine giriş yapın.

– “Online Check-In” butonuna tıklayın.

– Bilgilerinizi doldurarak giriş yapın.

– SMS ya da E-posta olarak mobil barkodunuzu gönderin.

Pegasus mobil uygulama üzerinden mobil barkoda ulaşmak için;

– Pegasus uygulamasını cep telefonunuza indirin.

– Ana ekranda yer alan “Mobil Biniş Kartlarım” menüsüne tıklayın.

– Bilgilerinizi doldurarak giriş yapın.

– SMS ya da E-posta olarak mobil barkodunuzu gönderin.

Bilet satın alırken uçuş özetinden görünen “Check-In Bedeli” nedir?

Check-in işlemlerinin gerçekleştirildiği kanaldan bağımsız olarak, uygulama kuralları çerçevesinde bilet satım aşamasında, Pegasus’un tüm satış kanallarında (acente, web, çağrı merkezi, satış ofisleri, mobil ) alınan işlem bedelidir.

Check-in bedeli kuralları nelerdir?

Satın alınacak tüm biletlerden, biletleme esnasında Rezervasyon (PNR) Numarasındaki her bir yolcu ve her bir uçuş segmenti için yapılacak seyahatlerde iç hatlarda 15 TRY, KKTC uçuşlarında KKTC varışlı uçuşlar için 2 ABD Doları ve KKTC kalkışlı uçuşlar için 2 Avro, dış hatlarda 10 USD (veya karşılığı mahalli para birimi) dan başlayan check-in bedeli tahsil edilir. Bu bedel, ülkeler ve uçuş yapılacak hatlar bazında değişiklik gösterir.

Aynı uçuş numarası ile gerçekleşen transit uçuşlar için tek check-in bedeli, farklı uçuş numaraları ile gerçekleşen bağlantılı uçuşlarda, her bir uçuş numarası için ayrı ayrı check–in bedeli uygulanır.

Check-in bedeli ödendiğinde check-in işlemleri gerçekleştirilmiş oluyor mu?

Hayır, olmuyor. Check-in işlemleri uçuş öncesinde, Pegasus genel kuralları çerçevesinde, check-in işlemleri için açık kanallar kullanılarak gerçekleştirilmelidir.

Aynı Rezervasyon(PNR) Numarasında birden fazla uçuş varsa check-in yapabilir miyim?

Rezervasyon(PNR) Numaranızda bulunan her bir uçuş için ayrı ayrı check-in işleminin yapılması gerekmektedir.

0
kalp
Kalp
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Pegasus’ta kontuarda bilet değişikliği ücretli oldu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.