Pegasus Hava Yolları CEO’su Güliz Öztürk: 2022 yılı performansımızla dünyanın operasyonel kârlılığı en yüksek hava yolu şirketi olduk

Pegasus Hava Yolları’nın ev sahipliği yaptığı 79. IATA Yıllık Genel Toplantısı ve Dünya Hava Taşımacılığı Zirvesi kapsamında, Pegasus Hava Yolları CEO'su Güliz Öztürk, Pegasus'taki son gelişmeleri, 2023 planlarını ve gelecek dönem hedeflerini paylaştı.

featured

Pegasus Hava Yolları’nın ev sahipliği yaptığı 79. IATA Yıllık Genel Toplantısı ve Dünya Hava Taşımacılığı Zirvesi kapsamında, Pegasus Hava Yolları CEO’su Güliz Öztürk, Pegasus’taki son gelişmeleri, 2023 planlarını ve gelecek dönem hedeflerini paylaştı. Öztürk: “2022’ye hem operasyonel hem de finansal açıdan hazırlıklı başladık ve 2022 yılı performansımızla dünyanın operasyonel kârlılığı en yüksek hava yolu şirketi olduk.” dedi.

Yüzde 135 artış sağlandı

2022 yılında önemli bir başarı elde ettiklerini dile getiren Öztürk, geçen yıl şirketin 2.4 miyar Euro gelir elde ettiğini duyurdu. Bir önceki yıla göre bu oran yüzde 135 arttı. Pegasus geçen yıl 26 milyon yolcu taşıdı. Pegasus geçen yıla en fazla karlılık elde eden havayolu şirketi oldu.

Resim

Cumhuriyetin 100. yılına 100 uçak

Nisan itibarıyla şirket filosunda 99 uçağın yer aldığını ifade eden Öztürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılında 100 uçaklık bir filoya sahip olacaklarını kaydetti. Sabiha Gökçen Havalimanı’nda ikinci pistin temmuz ayında açılmasının ardında büyümelerinin devam edeceğini belirten Öztürk, Airbus’a 114 uçak siparişi verdiklerini ve bu yıl 16 uçağın daha filoya katılacağını söyledi.

Pegasus Satış Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Onur Dedeoğlu ise şunları söyledi: “Dublin ve Lizbon’la ilgileniyoruz. Buralara uçmak istiyoruz. Bunun dışından Estonya ve Letonya’yı düşünüyoruz. Aynı zamanda Fas ve Mısır’da sefer artışı düşünüyoruz.”

“Yüksek yaz sezonu öncesinde elde ettiğimiz ivmeden memnunuz” 

2023 yılının ilk aylarını da değerlendiren Güliz Öztürk: “2023 yılına da global makroekonomik endişeler nedeniyle zorlu şartlar altında başladık ve sonra ülkemiz ne yazık ki büyük bir deprem felaketiyle karşı karşıya kaldı. Global enflasyonist baskıların da planlama yapmayı zorlaştırdığı bir dönemden geçiyoruz. Pegasus Hava Yolları olarak, yılın ilk 4 ayı itibarıyla kapasitemizi geçen yıla göre %32, misafir sayımızı ise %31 büyüttük. Dış hat misafir sayımızda %43 büyüme kaydettik. Yüksek yaz sezonu öncesinde elde ettiğimiz bu ivmeden memnunuz. Kilit operasyonel ve finansal performans sonuçlarımızı 2023 yılında da geliştirmeyi ve iyileştirmeyi hedefliyoruz.” dedi.

2023’te toplam kapasitesini yaklaşık %20 oranında artırmayı hedefleyen Pegasus Hava Yolları, filo büyüklüğünün Cumhuriyetin 100. yılında 100 uçak eşiğini aşmasını ve büyümeye devam etmesini planlıyor. 2023’ün geri kalanında 10 adet, 2024’te 21 adet ve 2025’te 11 adet A321neo uçağın teslim alınması öngörülüyor. Dijital dönüşüm, sürdürülebilirlik, çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık odaklarını sürdürecek olan Pegasus, “Rotamız sürdürülebilir bir gelecek” diyerek havacılığın sürdürülebilirlik hedeflerini içtenlikle destekliyor. Pegasus’un öncü dijital dönüşüm çalışmaları, yeni nesil uçaklarla gerçekleştirdiği filo dönüşümü, her geçen gün genişlettiği uçuş ağı, teknoloji ve insana yaptığı yatırım, sürdürülebilir havacılığa yönelik girişimleri, çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık konusundaki kararlılığı; sürdürülebilir başarısının mimarları olacak.

“Rotamız sürdürülebilir bir gelecek”

Güçlü ekonomik performansının yanı sıra çevre ve sosyal konulardaki hedeflerine doğru emin adımlarla ilerlediklerini dile getiren Güliz Öztürk, “Bu konuda üzerimize düşeni yapmak için kararlıyız. 2021’de hedefimizi 2050’de net sıfır karbon emisyonu olarak belirledik, bunu 2030 yılı için emisyon yoğunluğu azaltım hedefimizle pekiştirdik. Net sıfıra giden yolda; yeni nesil filo yatırımı ve alternatif enerji kaynaklarının kullanımı yoluyla sadece doğrudan karbon emisyon azaltımı değil, atık yönetimi ve iş süreçlerimizin dönüşümü gibi bu hedefe dolaylı katkı sağlayan pek çok girişimin yarattığı ivmeyle ilerliyoruz. Geçen yıl filomuza katılan 17 Airbus A321neo uçağın 10 adedinin finansmanı için emisyon yoğunluğu azaltımı ve cinsiyet eşitliğine dair taahhütler verdiğimiz ihracat kredi kurumu destekli uçak finansman modeli kendi kategorisinde türünün ilk örneğiydi. Özellikle Türkiye’de sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) üretimi için paydaşlarla çalışmalarımızı sürdürürken, operasyonlarımızda SAF kullanımımızı artırarak sürdürüyoruz. Çevreye yönelik 2050 ve 2030 hedeflerimiz doğrultusunda ilerliyoruz.” dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “Çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık konusuna da önem veriyoruz. Özellikle toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda etkin çalışmalar yürütüyoruz. ‘Harmoni’ adını verdiğimiz girişimimizle, cinsiyet eşitliği odağımızda olacak şekilde, kapsayıcı kültürün yaygınlaştırılması çerçevesinde farklı projeler yürüterek daha eşit ve çok sesli bir gelecek için hedeflerimizi belirliyoruz. Mayıs 2023 itibarıyla şirketimizde çalışan arkadaşlarımızın %35’i kadın. IATA ‘2025te25’ hedefleri doğrultusunda özellikle kadın pilot, mühendis ve teknisyen oranlarımızı artırmayı, kadın yönetici oranımızı en az %32’ye çıkarmayı hedefliyoruz.”

Güliz Öztürk, 79. IATA Yıllık Genel Kurulu’nu havayolu işletmelerinin çevreye etki anlamında olumlu adım atabildiklerini gösterebilmeleri için önemli bir fırsat olarak gördüklerini belirterek, “Katıldığımız sektör etkinliklerinin tamamında 2050 net sıfır hedefi doğrultusunda amaçlarımızdan bahsediyoruz ancak hedeflerimizi gerçekleştirebileceğimizi gösteren eylemlere de ihtiyaç var. Bu bilinçle, eyleme geçerek örnek olmak istedik ve bu toplantı için Pegasus Hava Yolları uçuşlarıyla seyahat eden tüm katılımcıların ve taşınan kargonun uçuş kaynaklı sera gazı emisyonlarını sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) kullanımıyla azaltacağız. Bu girişimimizle, sektörümüze ve kamuoyuna iki güçlü mesaj vermek istiyoruz. Bir yandan etkin SAF kullanımının havacılığın net sıfır hedefi için önemi ve etkisini vurguluyoruz. Aynı zamanda bu girişimimiz bundan sonraki sektör etkinlikleri için de net sıfır hedefine bağlılık açısından önemli bir örnek oluşturuyor.” şeklinde konuştu.

Hava Haber

1
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
3
alk_
Alkış
1
_a_rm_
Şaşırmış
1
sinirli
Sinirli
Pegasus Hava Yolları CEO’su Güliz Öztürk: 2022 yılı performansımızla dünyanın operasyonel kârlılığı en yüksek hava yolu şirketi olduk

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir