Pasaportlara yeni zamn kapıda; Yılbaşından sonra ne kadar olacak?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Her yılın başında zam yapılan pasaport harçları 2020 yılında ne kadar olacak? İşte tahmini Yeniden Değerleme Oranı baz alındığında 2020 yılında ödenecek tahmini pasaport harç ücreti…

Sözcü Gazetesi’nden Erdoğan Süzer’in haberine göre 2020’nin yılbaşında vergi, harç ve trafik cezaları en az yüzde 22.5 zamlanacak.

1 Ocak 2020’den itibaren birçok vergi, harç ve trafik cezaları en az yüzde 22.55 oranında artacak.

4 KASIM’DA NETLİK KAZANACAK

Başta vergiler, harçlar ve trafik cezaları olmak üzere iğneden ipliğe birçok şeyin yeni yıl zammı her yıl Yeniden Değerleme Oranı (YDO) kadar zamlanıyor. YDO, 4 Kasım 2019 günü açıklanacak ekim ayı enflasyonuyla netlik kazanacak.

Ekimde Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) henüz açıklanmasa da YDO yani yılbaşı zamlarına otomatik olarak uygulanacak olan kritik veri büyük ölçüde ortaya çıktı.

YDO EN AZ YÜZDE 22.55 OLACAK

Sözcü Gazetesi’nin Türkiye istatistik Kurumu (TÜİK) verileri üzerinden yaptığı hesaplamalara göre, bu ay Yİ-ÜFE hiç artmasa dahi YDO en az yüzde 22.55 olarak gerçekleşecek.

Doğalgaz ve elektrik zamlarının da etkisiyle ekim ayında Yİ-ÜFE’nin yerinde sayması beklenmiyor. Bu nedenle ekim ayında Yİ-ÜFE oranı yüzde 0.5 olursa, otomatik zamlar yüzde 22.6’ya, yüzde 1 olursa yüzde 22.67’ye yükseliyor.

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yılsonunda ekonomi yönetiminin tahmin ettiği gibi yüzde 12’de kalsa dahi zamlar Yİ-ÜFE’ye ayarlı olduğu için yüzde 22.55’ten daha aşağıda olmayacak.

İktidar eğer isterse bu oranı yarıya kadar yani yüzde 11.28’e kadar düşürebilecek.

PASAPORT HARCI NE KADAR OLACAK?

Yılbaşından itibaren 4 yıl ve üzerindeki pasaportların harcı 812 liradan 995 liraya, ehliyet harcı 613 liradan 751 liraya çıkacak

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Pasaportlara yeni zamn kapıda; Yılbaşından sonra ne kadar olacak?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir