Pandemi nedeniyle iptal edilen turların ödemesini yapın!

featured
service

Rusya’da pandemi nedeniyle iptal edilen turların paralarının vatandaşa geri ödenmesi için tur operatörlerine tanınan süre yıl sonunda doluyor. TürkRus’un Lenta haber portalından aktardığı habere göre, şirketlerden alacaklı konumdaki turist sayısı 200 binin üstünde.

Pandemi nedeniyle iptal edilen ve parası geri ödenemeyen turların yüzde 40’ının Avrupa ülkelerine olduğu öğrenildi. Tur iptallerinde ilk üç sıra İtalya, Çekya ve İspanya’nın.

İptallerin yüzde 27’si ise Güney Doğu Asya ve Orta Doğu ülkelerine ait. Tur Operatörleri Birliği verilerine göre, şu anda açık olan Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Maldivler gibi destinasyonların iptaller içindeki oranı yalnızca yüzde 6. Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi’nin payı ise yüzde 9.

Tur şirketleri hükümete bir mektup yazarak para iadeleri için ek süre talep etti. Hükümetin bu talebe nasıl yanıt vereceği şimdilik belirsiz.

Öte yandan Kommersant gazetesi kış sezonunda Rus turistlerin en çok tercih ettiği üç ülkenin Ermenistan, Tayland ve Türkiye olduğunu yazdı. Ermenistan ve Türkiye ortalama 16 bin 200 rublelik (220 dolar) gidiş dönüş uçak biletiyle en ucuz destinasyonlar arasında başı çekiyor.

Daha önce Rus tur operatörlerinden hükümete gönderilen açık mektupta, Rus tur operatörlerinin misafirlere 10 milyar ruble (135 milyon dolar) borcu olduğu belirtilmişti.

0
kalp
Kalp
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Pandemi nedeniyle iptal edilen turların ödemesini yapın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.