Orman Bakanlığı 5 yangın söndürme uçağı alıyor; 175 milyon dolar ödenecek

featured

Türk Hava Kurumu’nun (THK) elindeki 20 yangın söndürme bulunuyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de yeni yangın söndürme uçaklarının alımı için Rusya’ya gitti. Rus uçaklarının manevra kabiliyetlerini öven Pakdemirli, “Bu uzun süredir takip ettiğimiz bir uçak. Kumandaları yumuşak, manevraya gelebiliyor” dedi. Pakdemirli’nin test ettiği BE-200 tipi yangın söndürme uçaklarının tanesi 35 milyon dolarken, 5 uçak satın almak için pazarlıklara başlandı.

Cumhuriyet’ten Tuncay Mollaveisoğlu‘nun haberine göre “Bu sene 4 milyon Avro vermedik diye mi oluyor bunların hepsi?” diyen Pakdemirli, toplamda 175 milyon doları bulan bir harcama planlanıyor. Oysa Türk Hava Kurumu’nun elinde Türkiye koşullarına uygun çeşitli tipte 20 adet yangın söndürme uçağı bulunuyor. 6’sı hazır durumda, 3’ü bakım gerektiren Kanada yapımı, dünyanın en iyi ve en çok kullanılan 9 adet CL- 215 tipi yangın söndürme uçağının yanı sıra daha küçük kapasiteli ancak manevra kabiliyeti yüksek, dağlar arasında azami derecede alçalabilen Polonya yapımı Dramodor tipi, 11 uçak var.

‘Niye yok ediyorsunuz?’

Pakdemirli’nin Rusya ziyareti hakkında eski Türk Hava Kurumu Başkanı, emekli Hava Korgeneral Erdoğan Karakuş konuştu. Karakuş, “Atatürk’ün kurduğu Türk Hava Kurumu’nu kalkındırmak varken neden yok olmasının önünü açıyorsunuz?” diye sordu. Rus uçaklarının satın alınmasının kabul edilemeyeceğini söyleyen Karakuş “İstikbal göklerdedir diyen Atatürk, THK’yi kurup 39 kalem gelir yaratıp bu kuruma bağlamıştır. Mesela şeker fabrikalarının ürettiği ilk ürünün belli bir tonajı THK’ye ayrılmıştır. Atatürk’ün milli uçak yapalım diye kurduğu THK’nin içine sürüklendiği durumu kabullenmek zor!” dedi. Karakuş sözlerine şöyle devam etti:

“THK de tıpkı Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı gibi bir kurumdur. Aselsan için, Havelsan için, TAİ için ticari işletmedir diyebilir misiniz? THK’ye de bunu diyemezsiniz. THK milletin malıdır. Tüm malları kamuya aittir. Yetkililer bunu bilmiyorlar mı?”

“Rusya’nın arazileri düz. BE-200 uçakları büyük tonajlı, çok ağır uçaklar. Düz arazide sonuç veriyor. Türkiye’de ise ormanlarımızın büyük bölümü dağlık arazide. Bize en uygun uçağı Kanadalılar üretti ve THK’de bulunan 6 adet uçak, dünyanın en iyi yangın söndürme uçağı. Diğer 11 uçağımızı da biraz para harcayarak uçuşa hazır hale getirebiliriz.” (T24)

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Orman Bakanlığı 5 yangın söndürme uçağı alıyor; 175 milyon dolar ödenecek

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir