Ordu-Giresun uçuşlarını Trabzon iptal ettiriyor iddiası

featured
Ordu-Giresun Havaalanı’nda (OGU)

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Servet Şahin, Ordu-Giresun Havaalanı’nda (OGU) yaşanan uçuş iptallerinin hava tahmin raporlarının Trabzon Hava Meydanı tarafından yapılması sonucu olduğunu belirterek, “Hava tahmininin Ordu-Giresun Hava Meydanımızca yapılması daha doğru olur.  Hava tahminlerinin Trabzon Havaalanı üzerinden yapılmaya devam edilmesi durumunda tahmin sonuçları sağlıklı olmayacaktır, yanlış yönlendirmelere sebep verebilecektir.” dedi.

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Servet Şahin, 2015 yılında açılan ve Türkiye’nin deniz üzerine kurulan tek havaalanı olma özelliğini taşıyan Ordu-Giresun Havaalanının kurulduğu günden bu yana 3 milyon yolcuya hizmet verdiğini,  bölgenin özellikle turizm açısından gelişmesine önemli katkıda bulunduğunu belirterek,  sefer iptalleri ile ilgili yaşanan sorunların mutlaka çözülmesi gerektiğini söyledi.

NEDEN ORDU’DA DAHA ÇOK?

Trabzon ve Samsun Havaalanlarında, hava muhalefetinden dolayı iptal edilen sefer sayısının Ordu-Giresun Havaalanı ile kıyaslandığında çok daha düşük olmasının manidar olduğunu ifade eden OTSO Başkanı Şahin, “Aynı bölge, aynı iklim yapısında olmasına rağmen, Ordu-Giresun havaalanında ortalamanın üstünde iptaller var. İptal edilen seferlerin ekonomik açıdan büyük külfete sebebiyet vermesinin yanında havaalanı kullanan insanları mağduriyeti ve en önemlisi havaalanımızın cazibesinin olumsuz etkilenmesine neden oluyor.” dedi.

50 BİN YOLCU OLUMSUZ ETKİLENDİ

Ordu-Giresun Havaalanında yılda yaklaşık yüzde 4-5 oranında sefer iptalinin yaşandığını, ancak bu oranın Ocak-Mayıs aylarında Yüzde 20 seviyelerinde olduğuna dikkat çeken OTSO Başkanı Şahin, “Ocak-Mayıs tarihleri arasında 300’den fazla geliş- gidiş seferleri iptal edildi. Bu iptallerden dolayı yaklaşık 50 bin yolcu olumsuz etkilendi. İptal edilen çoğu seferler kalkış yapıldıktan sonra iniş yapılamadığı için başka havaalanlarına yönlendirildi.  Bu da yakıt, konaklama ve taşıma gibi ek masraflara yol açtı.” diye konuştu.

TRABZON YANLIŞ YÖNLENDİRİYOR

Sorunun çözümüne değinen Şahin, “İptaller, hava tahmin raporlarının Trabzon Hava Meydanı tarafından yapılması sonucu. Bu tahminler sağlıklı değil. Mevcut durumun ve ileriye dönük hava tahmininin Ordu-Giresun Hava Meydanımızca yapılması daha doğru olur.  Hava tahminlerinin Trabzon Havaalanı üzerinden yapılmaya devam edilmesi durumunda tahmin sonuçları sağlıklı olmayacaktır. Daha önceden olduğu gibi yanlış yönlendirmelere sebep verebilecektir.” şeklinde konuştu.

TAHMİNİ ORDU YAPMALI

OTSO Başkanı Şahin sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu nedenle, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve Devlet Hava Meydanları işletmesinden beklentilerimiz mevcut durumun ve ileriye dönük hava tahmininin Ordu Giresun Havaalanınca yapılmasının sağlanmasıdır. Hava tahmini için Samsun ve Trabzon bölgesinde kullanılan meteorolojik radarın kapsamının Ordu-Giresun Havaalanı için yeterli olmamasından dolayı meydanımız için uygun bir yere 30 Kilometre yarıçaplı bir X-BANT radar konulmalıdır.”

ÇÖZÜLECEĞİNE İNANIYORUZ

OTSO Başkanı Şahin sözlerini şöyle bitirdi: “Devletimizin yetkili organlarının bu sorunları dikkate alacaklarına ve çözüm üreteceklerine inancımız tam. Çünkü uygunsuz durumun çözüme kavuşturulmasının havaalanımızın geleceği ve bölgenin kalkınması için büyük önem arz ediyor”

Kaynak: Ordu Olay

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Ordu-Giresun uçuşlarını Trabzon iptal ettiriyor iddiası

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir