Onur Air Çin’e mi satılıyor?

featured
Cumali Selvi
Çinli bir firma Onur Air’i satın almak için bir teklif bile sunmuş. Kulislerde Onur Air’in yine 250 ila 300 milyon dolar bandında bir fiyata satılacağı konuşuluyor.

Cankut Bagana, turizmi oluşturan üç temel sacayağı olan otelcilik-konaklama, uçak şirketi-ulaşım ve tur operatörlüğü-pazarlama alanlarda yılların deneyimine sahip bir girişimci.

Bagana, 1997’de bünyesinde turizm alanında faaliyet gösteren onlarca firmanın bulunduğu, cirosu 800 milyon doları bulan Ten Holding’i yönetiyordu. Yıllar içinde bünyesindeki şirketler satılan holding küçülürken Bagana, Onur Air’i amiral gemisi gibi konumlandırarak işlerini devam ettirdi.

2013’e gelindiğinde bu kez Onur Air’in satışı gündeme geldi. Bagana, amiral gemisi Onur Air’i İranlı Babek Zencani’ye 250 milyon dolara sattı. Zencani İran’da sıkıntılı günler geçirip hapse girince, Bagana, iki yıl sonra Onur Air’i sattığının yarı fiyatından az parayla geri aldı. İran’dan şok çıkış: Onur Air bizim!

Öğrendiğimize göre, Bagaga, geçenlerde Çin’in çok önem verdiği Kuşak ve Yol girişimine ilişkin bir toplantıya katılmış. Çin’in ‘Pandalar Bölgesi’ olarak bilinen Çengdu’ya aktarmalı uçuşlarla 25 saatte gitmiş. Onur Air’in THY’den sonra Çin’e sefer düzenleyecek ikinci şirket olacağını hatırlatan Bagana, İstanbul-Çengdu seferlerini 9 saate düşüreceklerinin müjdesini vermiş.

Arkadaşımız Kerem Köfteoğlu’nun duyumlarına göre, bu açıklamalar Çinli firmaların Onur Air’le yakından ilgilenmesine yol açmış. Hatta Çinli bir firma Onur Air’i satın almak için bir teklif bile sunmuş. Kulislerde Onur Air’in yine 250 ila 300 milyon dolar bandında bir fiyata satılacağı konuşuluyor.

Piyasalarda Çinli firmanın Onur Air’i satın aldıktan sonra filosunda bulunan 33 uçaktan bazılarını elden çıkarıp, yerine yenilerini alıp filoyu büyüteceği konuşuluyor.

(TurkiyeTurizm)

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Onur Air Çin’e mi satılıyor?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir