Obrador başkanlık uçağını kelepir fiyatına satacak

featured

Meksika’da Başkanlık seçimlerini kazanan ve 1 Aralık’ta yemin ederek göreve başlayacak olan Andres Manuel Lopez Obrador, seçim kampanyası sırasında satmayı vadettiği lüks başkanlık uçağını için “Satın alacak kişiye uçağı törenle bizzat ben teslim edeceğim” dedi. BBC’nin haberine göre, Temmuz’da düzenlenen seçimleri kazanan Obrador, “Ülkede bu kadar yoksulluk varken binmeye utanırım” dediği Boeing Dreamliner 787-8 tipi uçak için “Tüm dünyaya sesleniyorum. Açık artırmada kelepir fiyatına alacağınız bu konforlu, modern uçağın restoranı ve yatak odası var. İçi çok geniş. Mesele sadece fiyatı değil. Şöhreti de var” diye konuştu.

2012’de eski Devlet Başkanı Felipe Calderon tarafından sipariş edilen uçak iki yıl önce teslim alınmıştı. 392 milyon dolar ödenen uçağın yıllık masrafının 25 milyon dolar olduğu belirtiliyor.

CUMHURBAŞKANLIĞI KORUMALARININ GÖREVİNE SON VERECEK

Uçak, teslim alındığı dönemde bir ülke liderinin kullandığı en modern ve en fonksiyonel uçak olarak tanımlanmıştı.

64 yaşındaki Obrador, seçim kampanyası sırasında savurganlığa son verme vaadinde bulunmuş, kendisinin ve diğer hükümet yetkililerinin maaşlarını düşürmüştü.

Cumhurbaşkanlığı sarayını kültür merkezine dönüştüreceğini açıklayan Obrador ayrıca cumhurbaşkanlığı korumalarının görevine son vereceğini, her sabah 07.00’de basın toplantısı düzenleyerek “ülkenin tarihsel dönüşümü” için yapılacakları anlatacağını söylemişti.

HAVALİMANI PROJESİ İPTAL EDİLMİŞTİObrador ayrıca yüksek maliyeti ve çevreye etkileri sebebiyle eleştirilen Meksika’nın yeni havalimanının akıbeti için referandum düzenlemişti. Referanduma katılan 1.07 milyon Meksikalı’nın yüzde 70’i, ülkenin en büyük altyapı projelerinden biri olması beklenen yeni havalimanına ‘Hayır’ demiş ve proje iptal edilmişti.

Halihazırda inşaatına başlanan proje yerine, şehrin kuzeyinde yer alan askeri üsse bir terminal ve iki yolcu pisti daha inşa edilmesi planlanıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Obrador başkanlık uçağını kelepir fiyatına satacak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir