Netflix öder gibi: iPhone için abonelik dönemi başlıyor

featured

Bloomberg’den Mark Gurman‘ın haberine göre pandemi sürecinde başlayan tedarik ve üretim zincirindeki aksamalar ile hammadde eksikliği büyük bir çip krizine yok açtı. Dolayısıyla dünyadaki tüm akıllı telefon ve teknolojik cihazların fiyatları giderek artıyor. Fakat Apple, iPhone abonelik hizmeti adını verdiği bir fikir ile bu sorunu çözmeyi hedefliyor.

iPhone abonelik hizmeti nedir?

Apple tarafından ortaya koyulan bu iPhone abonelik hizmeti, aslında şirketin ABD’de uyguladığı cihaz yükseltme programına oldukça benziyor. Bu sistem sayesinde ön ödeme veya kredi kartına tek çekimi taksitlendirme yerine şirket ile anlaşır ve aylık belirli bir ücret ödeyerek istediğiniz cihazı kullanabilirsiniz.

Apple’ın belirtilen bu abonelik hizmetini iPhone 14 etkinliği sonrası, yani 2022 sonlarına doğru ya da iPhone SE 2023 ile birlikte önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde tanıtması bekleniyor. Tabii fiyatların nasıl olacağı ve hangi ülkelerde hizmete gireceği de henüz bilinmiyor.

Ancak Apple’ın mevcut iPhone koruma (AppleCare Protection Plan) ve yükseltme (AppleCare+) planına bakacak olursak, ABD’de aylık 35 dolar ödeyerek sisteme girebiliyorsunuz. Tabii yıllık -250 dolar- ödeme yapabileceğiniz farklı seçeneklerde mevcut. Fakat şirket, Apple Music, TV+ ve Fitness+ gibi dijital hizmetleri sayesinde her ay yüz milyonlarca dolar kazanıyor.

Dolayısıyla bu abonelik sistemine bir yenisini daha eklemek ve her yeni üyeye diğer abonelikleri de pazarlayarak kazancı artırmak oldukça karlı olacaktır. Ayrıca ülkemizde çeşitli sebepler yüzünden iPhone 13 Pro Max fiyatının 28 bin TL’ye ulaştığı bu günlerde kiralama veya abonelik ile sahip olma gibi farklı seçeneklerin hızla popülerleşeceği tahmin ediliyor.

Kaynak: ShiftDelete

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
1
_a_rm_
Şaşırmış
1
sinirli
Sinirli
Netflix öder gibi: iPhone için abonelik dönemi başlıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir