NASA’nın SOFIA ismini verdiği uçak teleskopu, büyük bir felaketin eşiğinden döndü

NASA'nın SOFIA isimli uçak teleskopu, son dönemlerinde büyük bir facianın eşiğinden döndü ve yere inmek zorunda kaldı.

featured
service

NASA’nın uçak-teleskobu bakım için yere indi. SOFIA olarak da bilinen Kızılötesi Astronomi Stratosferik Gözlemevi, temel olarak üzerinde teleskop bulunan modifiye edilmiş bir Boeing 747SP olarak tanımlanabilir. Bir “şiddetli hava olayı” uçağa zarar verdiği sırada bu uçak, Güney Yarımküre’nin gökyüzü hakkında veri toplamak için Yeni Zelanda’yı ziyaret ediyordu.

NASA bu hafta yaptığı açıklamada, “yüksek rüzgarların uçağın dışındaki merdivenlerin kaymasına neden olarak, uçağın ön tarafında ve merdivenlerin kendisinde hafif hasara neden olduğunu” söyledi. Herhangi bir yaralanma yaşanmadı. Uçak için yeni merdivenler gerekecek. SOFIA ekibinin söylediğine göre, onarımlar en az üç hafta sürecek ve bu da Yeni Zelanda’da yapılacak bilim gözlem uçuşlarını bir süre durduracak.

Haziran ayında Yeni Zelanda’ya ulaşan SOFIA, “kozmik manyetik alanlar, Samanyolu’nun yapısı ve kozmik ışınların kökeni gibi çok çeşitli gök cisimlerini ve fenomenlerini” gözlemlemiş ve incelemişti.

Bu eşsiz teleskop sistemi, NASA’nın Ay’da kesin su kanıtı bulmasıyla ün kazanmıştı. Uçak, Dünya atmosferinde teleskop gözlemlerini bulandırabilen su buharının üzerine çıkmak için gerekli irtifada uçuyor.

0
kalp
Kalp
0
mutlu
Mutlu
1
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
NASA’nın SOFIA ismini verdiği uçak teleskopu, büyük bir felaketin eşiğinden döndü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.