Uzay

NASA, merakla beklenen ilk kara delik fotoğrafını yayınladı

NASA tarafından ilk defa bir kara deliğin fotoğrafı yayınlandı, bu başarıya katkı sağlayan en önemli isimlerden biri de Türk Astrofizikçi Prof.Dr. Feryal Özel.

NASA tarafından ilk defa bir kara deliğin fotoğrafı yayınlandı, bu başarıya katkı sağlayan en önemli isimlerden biri de Türk Astrofizikçi Prof.Dr. Feryal Özel. ABD Ulusal Bilim Vakfı, bir kara deliğin çevresini gözlemleyen Event Horizon Teleskobu’nun elde ettiği çığır açıcı fotoğrafı, düzenlediği basın toplantısında yayınladı.

2012 yılında kara delikleri gözlemek üzere inşa edilen Even Horizon teleskobu, 7 yıldır kara delikler hakkında bilgiler topluyordu.

Brüksel, Santiago, Şangay, Taipei ve Tokyo’da eş zamanlı olarak gerçekleştirilen toplantıda, ilk defa bir kara deliğin gerçek bir fotoğrafı paylaşıldı.

BAĞLANTILI HABER:   Derin uzayda bilinmeyen dört nesne keşfedildi

55 milyon ışık yılı uzaklıktaki Messier 87 galaksisinin ortasında bulunan büyük kütleli kara deliği Event Horizon Teleskobu ile gözlemleyen NASA, elde ettiği aşağıdaki görseli tüm dünya ile paylaştı.

KARA DELİĞİN KAHRAMANLARINDAN BİRİ DE FERYAL ÖZEL

Kara deliğin görüntülenmesinde en büyük katkı sağlayanlardan biri de Türk Astrofizikçi Prof.Dr. Feryal Özel.

Türkiye’nin NASA’daki gururu Prof. Dr. Feryal Özel, Arizona Üniversitesi Astronomi ve Astrofizik bölümünde görev yapıyor.

NASA, merakla beklenen ilk kara delik fotoğrafını yayınladı

Etiketler

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı