NASA görevlerini üstlenen Boeing 747SP SOFIA artık yok!

NASA, 2014 yılından beri aktif kullandığı ve 3 yıllık görev uzatması gerçekleştirdiği Boing 747SP SOFIA modelini emekliye ayırdı.

featured

NASA, yaklaşık 10 yıldır Boeing 747SP modelini uzay görevleri için kullanıyordu. Bugün, SOFIA adı verilen Boing 747SP modelinin görevini tamamladığı açıklandı.

1974 yılında üretilen Boeing 747SP, Boeing 747 jet uçağının değiştirilmiş versiyonu olarak biliniyor. Özel performans anlamına gelen SP, dört motora sahip. NASA için özelleştirilen Boeing 747SP modelinde büyük bir teleskop kapağı bulunuyor. Bilim insanları, uçakta yer alan teleskop sayesinde birçok keşfe imza attı.

Boeing 747SP SOFIA, artık NASA görevlerinde kullanılmayacak

NASA, James Webb Uzay Teleskobu dahil olmak üzere birçok görevinde Boeing 747 SP SOFIA’yı kullandı. Operasyonların sona erdiği 28 Nisan’da duyuruldu.

SOFIA, NASA ve Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt’taki (DLR) Alman Uzay Ajansı ortaklığı ile üretildi. 1996 yılında başlayan geliştirme, 2010 yılında sona erdi. NASA, 2014 yılında ise SOFIA ile ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

Beş yıllık ana görevi 2019’da tamamlandıktan sonra üç yıllık görev uzatması istenmişti. Konu hakkında açıklama yapan NASA, “Astronomik araştırmaların mevcut durumunu gözden geçirmesinin bir parçası olarak, SOFIA’yı değerlendirdik.” ifadelerine yer verdi.

Bilim insanları, 2020 yılında SOFIA ile yaptığı çalışmalar neticesinde Ay’ın güneşli yüzeyindeki suyu keşfettiklerini açıkladı.

Yetkililer, uçan gözlemevini emekliye ayırmadan önce Yeni Zelanda dahil olmak üzere son kez SOFIA ile gezileceğini duyurdu.

SDN

1
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
NASA görevlerini üstlenen Boeing 747SP SOFIA artık yok!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir