Milli Muharip Uçak KAAN’a Azerbaycan desteği

featured

Türkiye’nin yerli ve millî imkanlarla geliştirdiği ilk savaş uçağı KAAN, Ankara semalarında 21 Şubat’ta ilk uçuşunu gerçekleştirdi. KAAN’ın üretiminde Azerbaycan’da rol oynadığı öğrenildi.

Azerbaycan Haber Ajansının Türkiye muhabirinin 1 Mart’ta aktardığına göre, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii CEO’su Temel Kotil yerel basına yaptığı açıklamada, Türk beşinci nesil savaş uçağı KAAN’ın yedek parçalarından birinin Azerbaycan’da üretildiğini ifade etti.

KAAN’IN ÖZELLİKLERİ

KAAN 17 Mart 2023’te hangardan çıkarak pist başı yaptı. Geride kalan 9 aylık süreçte Türk mühendisleri tarafından gökyüzüyle buluşturulmak için hazırlandı. İlk uçuş görevi için girdiği testleri başarıyla tamamlandı.

Tasarım ve imalatıyla millî olan KAAN’ın kanat açıklığı 14, yüksekliği 6, uzunluğu ise 21 metre. Kokpiti ise tek kişilik. Çift motoru, yüksek manevra kabiliyeti, radara karşı düşük görünürlüğü, gövde içi silah taşıyabilmesi ve elektronik harp kabiliyeti de KAAN’ın dikkat çeken özelliklerinden.

ÜSTÜN KABİLİYETLERİYLE FARK YARATACAK

Türkiye KAAN ile 5’inci nesil savaş uçağına sahip ülkeler arasında yerini alacak. Millî savaş uçağı her türlü hava-hava ve hava-yer hedeflerine stratejik taarruz imkanı sağlayacak. Yüksek hava muharebe menzili ve süpersonik hızda hassas ve tam vuruş özellikleri ile fark yaratacak.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Milli Muharip Uçak KAAN’a Azerbaycan desteği

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir