Milli Muharip Uçak için 5 bin yetişmiş mühendise ihtiyacımız var

featured

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere, sadece Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi için Türkiye’nin en az 5 bin iyi yetişmiş mühendise ihtiyacı olduğunu açıkladı.

MSB Bakan Yardımcısı Muhsin DERE, Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunca “Geleneksel 6. Tematik Kış Kampları” kapsamında Arifiye’de gençlerle bir araya geldi. Güvenlik ve savunma sanayii konularına değinen Bakan Dere, Türkiye’nin sadece MMU Projesi için en az 5 bin iyi yetişmiş mühendise ihtiyacı olduğunu açıkladı.

Savunma sanayiindeki yerlilik oranının yüzde 80’lere yaklaştığını belirten Bakan Dere, “2016’da ASELSAN’ın 5 bin çalışanı vardı, şimdi 11 bin çalışanı var. TUSAŞ’ın yine 5 bin çalışanı vardı, şimdi 11-12 bin çalışanı var. Bunların çok önemli bir kısmı mühendis. Savunma sanayiinde çalışan sayısı 30 binler civarındaydı, şu anda 75-80 binleri buldu ama bunlar yeterli değil.

Bugün itibarıyla sadece Milli Muharip Uçak projesine en az 5 bin iyi yetişmiş mühendise ihtiyacımız var. Dolayısıyla sizlere bu ülkenin gerçekten ihtiyacı var.” ifadelerinde bulundu.

Bakan Dere, Türkiye bunları yaparken bir taraftan da dost ve müttefik ülkelerle ilişkileri olduğunu kaydederek, şöyle konuştu:

“1990’dan beri süren toprakların yüzde 20’si Ermenistan tarafından işgal edilmiş bir kardeş ülke Azerbaycan. Karabağ Zaferi’nden önceki ve sonraki Azerbaycan çok farklılaştı. Karabağ Zaferi’nden önce gittiğimizde müthiş bir ezilmişlik ve güvensizlik vardı. Geçen sene yapılan 44 günlük operasyonlarla Azerbaycan, bambaşka bir ülke haline geldi. İşgal altındaki toprakları kurtardı. Bu operasyonda Türkiye tarafından bütün planlama, organizasyon, eğitim, danışmanlık adı altında Azerbaycan silahlı kuvvetlerine sonuna kadar destek verildi ve çok şükür bu zaferler kazanıldı.

Azerbaycan’a gitmesek olur muydu? olmazdı. Hem uluslararası çıkarlarımız hem de kardeşlik hukuku açısından olmazdı. Azerbaycanlı kardeşlerimiz, Türkiye’nin büyük desteğiyle zaferlerini kazanmış oldular .”

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Milli Muharip Uçak için 5 bin yetişmiş mühendise ihtiyacımız var

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir