Mehmet Akif Ersoy THY’nin kendisini mağdur ettiğini iddia etti.. Yahya Üstün cevap verdi.. “Telafi edeceğim..”

YouTube video

Televizyoncu Mehmet Akif Ersoy gece saatlerinde yayınladığı bir video ile THY’nin kendisini fazla bilet sattığı için mağdur ettiğini söyledi. Ersoy, uçuştan 45 dakika önce meydana giriş yaptığını ancak check-in için geç kaldığı ve uçuşa alınamayacağını söylendiğini belirtti. 

“Check-in yapmama hiç bir şekilde müsaade edilmedi”

Sosyal medya hesabından bir video yayınlayan Ersoy, “THY bu aralar sürekli fazla bilet satışı yapıyor. Ben havalimanına 45 dakika önce geldim. Sistem üzerinden check-in yapmama hiç bir şekilde müsaade edilmedi. contraeal’a geldiğimde de uçak dolu olduğu için beni almadıkları gibi; ‘Çözüm ne?’ diye sorduğumda, beni asgari bir sonraki uçağa bindirmeleri lazım. Dediler ki ‘beyefendi siz check-in yapmadığınız için tekrar bilet almanız gerekiyor.’ Yani ben satın aldığım bileti zamanında gelmiş olmama rağmen uçağa binemiyorum” dedi.

“Kuralların belirlediği saatten sonra geldin”

Ersoy’un mesajına THY Basın Müşaviri Yahya Üstün yanıt verdi. Kayıtların incelendiğini ve Ersoy’un uçağa geç kaldığını söyleyen Üstün, “Yayına geç kalmak olmaz biliyorsun, uçağa da öyle… :) Tüm kayıtları inceledik, kuralların belirlediği saatten sonra geldiğin için uçak yolcu kabulüne kapanmış. Sonrasında zaten biletin kurallar çerçevesinde değiştirilmiş ve yardımcı olmuşuz. Gece 02.36 ve 02.39’da beni de aramışsın, yorucu bir cuma günüydü sese uyanamamışım bunu ayrıca telafi edeceğim.” mesajını paylaştı.

 

Overbooking Ne Demek? Neden Yapılır?

Uçak ile seyahat etmek, artık hayatımızın bir parçası. Hızın giderek önem kazandığı günümüz dünyasında bu durum şaşırtıcı olmasa gerek. Zaten mesafeleri saatlere hatta dakikalara sığdıran böyle bir seçenek varken neden ulaşım için daha fazla zaman harcayalım? Ancak hava yolu ulaşımının yaygınlaşması elbette bazı problemlere de neden olmuştur.

Örneğin, havalimanındaki check-in kontuarları normal süresinden önce kapatıldığı için uçuşa alınmama gibi bir sorunla karşılaşabilirsin. Diyelim ki yurt dışına seyahat etmek için uçak bileti aldın ancak 100 kişi kapasiteli araç için 105 bilet satıldığı için overbooking olduğunu söylediler ve bu durumda da aynı şekilde uçuşa alınmayabilirsin. Özellikle bayramlar, okulların kapandığı tarihler ve yılbaşı gibi dönemlerde uçak firmaları kapasitesinden fazla bilet satar. Peki overbooking ne demek? Uçaklar neden fazladan bilet satar?

Overbooking Nedir?

“Overbooking ne demek?” sorusuna kısaca şu şekilde yanıt verebiliriz. Overbooking yani çifte rezervasyon; yolcuların uçağı kaçırma, geç kalma, bilet iptali veya geç check-in yapma gibi nedenlerin yarattığı zararı azaltmak için uçağın normal yolcu kapasitesinden daha fazla koltuk satışı gerçekleştirilmesidir. Önceden bilet almış yolcuların bir kısmı uçuşa gelmese de uçuş tam kapasite ile çalışır. Ayrıca hava yolu firması, uçuşa geç kalan veya biletini iptal eden kişilerden de fazladan kâr elde edilmiş olur. Ancak overbooking her ne kadar avantajlı gibi gözükse de aslında hava yolları için de riskli bir uygulamadır ve bu durum bazı yolcuların mağduriyet yaşamasına da neden olabilir.

THY ne kadar tazminat ödüyor?

Türk Hava Yolları overbook durumunda yurt dışı uçuşlarında 400 euro tazminat ödüyor. En yakın uçuşa da bilet ayarlayan THY, iki uçuş arasında 8 saaten fazla zaman farkı olması durumunda ise ücretsiz konaklama ve transfer imkanı da sağlıyor. 

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
2
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
1
sinirli
Sinirli
Mehmet Akif Ersoy THY’nin kendisini mağdur ettiğini iddia etti.. Yahya Üstün cevap verdi.. “Telafi edeceğim..”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir