MAX uçuşları Kasım’a kadar yasak

featured

Geçtiğimiz aylarda ölümcül kazalara karışan Boeing 737 Max, American Airlines tarafından bir süre kullanılmayacak. Daha öncede çeşitli hava yolu firmaları 737 Max’leri bir süre kullanmama kararı almıştı.

United Airlines, Ekim ayına kadar 5.000 Boeing 737 Max uçuşunu iptal ettiğini açıkladıktan sadece birkaç gün sonra, American Airlines 2 Kasım’a kadar bileti kesilmiş Boeing 737 Max uçuşlarını askıya alacağını açıkladı. Boeing şirketine büyük bir kriz yaşatan 737 Max serisi, havayolu şirketlerine de bir takım önlemler almayı zorunlu kıldı. American Airlines, 3 Eylül’e kadar uçuşlarını iptal etmişti fakat FAA, uçağın uçuş panelinde yeni bir sorunla karşılaştıktan sonra 737 Max’ın geri dönüş tarihini erteledi.

American Airlines, Boeing 737 Max’ın yaklaşık olarak her gün 115 uçuş gerçekleştirdiğini ve bu yolculukları iptal etmek zorunda kaldıkları için çok büyük zararlara uğradıklarını açıkladı. Boeing 737 Max krizi, şirkete yılın ikinci çeyreğinde 185 milyon dolara mal oldu. American Airlines’ın şu an için 24 adet Boeing 737 Max uçağı var ve CNBC’ye göre Boeing’den sipariş edilmiş 76 tane de hâlihazırda bekliyor.

Boeing 737 Max’ta bulunan bir yazılım sorunun Etiyopya ve Endonezya’da iki ölümcül kazaya neden olması, şirketin büyük bir baskıya maruz kalmasına neden oldu. Manevra Karakteristikleri Artırma Sistemi (MCAS) olarak bilinen bu yazılım, uçağın adeta kara listeye eklenmesine neden oldu. Bu sistemdeki hataya göre uçakta hatalı bir sensör olması durumunda sistem, uçağın pistte olduğunu düşünerek burun kısmını aşağı doğru itiyor ve bunun sonunda da yere çakılma durumu meydana geliyor. Bu sistem üzerine pilotlar eğitilmedi ve böyle bir durumda ne yapacaklarını bilmiyorlardı.

Kaynak: WebTekno

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
MAX uçuşları Kasım’a kadar yasak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir