Lufthansa’nın kadın pilotları 30 yıldır havada!

featured

Alman Lufthansa Havayolları’nın ilk kadın pilotları Nicola Lisy ve Evi Hetzmannseder’di. Uçmaya 23 Ağustos 1988’de başlayan kadın pilotlar, gökyüzündeki 30 yıllık kariyerlerini kutluyor. 10 binden fazla pilota sahip Lufthansa’da kadın pilot oranı yüzde 7.

NASIL BAŞLADILAR? 

Pilotluk eğitimine Bremen’de başlayan Nicola Lisy ve Evi Hetzmannseder, Phoenix, Arizona yakınlarında 2 yıl uçuş eğitiminin ardından Kanada’nın Montreal şehrinde Boeing 737 tip eğitimlerini tamamladı. Yaklaşık on yıl sonra ise Nicola Lisy, 31 Ocak 2000’de Lufthansa’nın ilk kadın kaptan pilotu oldu. Kısa bir süre sonra Şubat ayında Evi Hetzmannseder de Lisy’e katılarak kaptan oldu.

Nicola Lisy, geb. Lunemann (links) und Evi Hetzmannseder, geb. Lausmann, die ersten von Lufthansa ausgebildeten
Pilotinnen, absolvierten im August 1988 im Cockpit einer Boeing 737 als “2. Offiziere” ihre ersten Linienflüge
Photo: Roland Fischer / Lufthansa 1988
D 51-3-88-67

KADIN PİLOT ORANI YÜZDE 7 

Lufthansa Grup bünyesinde hem kadın hem erkek 10.000’den fazla pilot görev almakta ve bunlardan 4.000’i Lufthansa Alman Havayolları için uçmakta. Tüm Lufthansa Grup kokpit personelinin yaklaşık yüzde 6’sı kadındır, Lufthansa Alman Havayolları’nda ise bu rakam şu anda yüzde 7’dir. Lufthansa Grup, yerden havaya tüm yönetim pozisyonlarında kadın personelin oranını artırmayı hedefliyor. Kokpitte daha fazla kadın olması şirketin temel İK (insan kaynakları) hedeflerinden biridir.

EĞİTİMDEKİ KADIN PİLOT ADAY ORANI 

Tüm Lufthansa Grup Havayolları için pilotları eğiten European Flight Academy’nin mevcut eğitim kurslarındaki tüm potansiyel pilotların yüzde 15’i kadınlardan oluşuyor. Ayrıca Lufthansa Aviation Training, aktif olarak ek kadın başvuruları alıyor. Lufthansa Group, yakın gelecekte kadınlar için odaklanmış bir reklam kampanyasını da hayata geçirecek.

Elke Hieber; Kapitänin A380 Lufthansa

Lufthansa Grup Pilot Okulları süreç yöneticisi ve A320 kaptanı Stefan-Kenan Scheib: “Önceleri kadınlar pilot eğitime kabul edildiğinde, geleneksel olarak erkek ağırlıklı bir alana giriyorlardı. Bugün, artık böyle bir durum söz konusu değil. Kadınların eğitim kurslarımıza katılmaları son derece olağan ve performanslarının erkek meslektaşlarından hiçbir şekilde daha düşük olmadığı aşikar. Uçma tutkusu ve bu tutkunun getirdiği kararlılık ve çaba ile profesyonellik hedefine ulaşma isteği cinsiyetler arasında hiçbir fark görmediğimiz bir yön”.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Lufthansa’nın kadın pilotları 30 yıldır havada!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir