Lufthansa A380’leri İspanya’daki çöle gönderiyor!

Kovid-19 salgını nedeniyle birçok havayolu şirketi filosundaki A380'leri yere indirdi. (pixabay)

Lufthansa’nın Frankfurt’ta (FRA) kalan 14 uçaktan sonununcusu olan Airbus A380’i İspanya çölünde depolanmaya göndermesi bekleniyor. Havayolu şirketi Eylül ortasında İstanya-Teruel’deki 13 kardeşine katılmak için son A380’ini uçuracak gibi görünüyor. Lufthansa’nın devlerin geri dönüşünü düşünmediği yaygın olarak anlaşılsa da, henüz filodan resmi olarak çıkarılmış değil.

Bu hafta göklerin devi için bazı iyi haberler gördük. İlk olarak, Etihad’ın CEO’su Tony Douglas, A380’leri hizmete geri döndürme olasılığının zayıf olduğunu açıkladı. Ardından rakip havayolu Emirates, kalan üç sipariş uçağının teslimatını hızlandıracağını açıkladı.

Bu ayın ilerleyen günlerinde Lufthansa, son Airbus D-AIMH tescil isimli A380’i İspanya’nın Teruel kentindeki depoya göndermeye hazır görünüyor. Haber eski bir Airbus A380 pilotu tarafından tweetlendi ve Alman havacılık gazetecisi Andreas Spaeth tarafından paylaşıldı,

“Luftjansa, FRA’da şu ana kadar yedek olarak kalan son A380’i kısa süre sonra filodan çıkacak ve diğer kardeşlerine katılmak için İspanya-Teruel’e gönderecek.

Havayolu, A380’i 14 Eylül’de Teruel’e göndermeyi planlıyor gibi görünüyor. Ancak, hava ve diğer öngörülemeyen koşullar nedeniyle depolama uçuşunda kısa süreli değişiklikler meydana gelebilir.

D-AIMH, 10.7 yaşında bir Airbus A380. İlk olarak 9 Aralık 2010’da uçtu ve ertesi yıl 5 Temmuz’da Lufthansa’ya teslim edildi. Alman bayraklı taşıyıcı ile geçirdiği süre içinde jet, 3.930 uçuş sayısında 38.587 uçuş saatini tamamladı. Web sitesi bu uçak için mevcut piyasa değerini 42.49 milyon dolar olarak veriyor.

Lufthansa tarafından şimdiye kadar gerçekleştirilen son Airbus A380 uçuşu olabilir. Uçak Teruel’e vardığında, tüm filo ile birlikte Aerosave sahasında depolanacak. Karar verilirse, depolama şirketi A380’leri hurdaya çıkarma yeteneğine sahip, yani Lufthansa fişi kesin olarak çekmeye karar verirse hayatı sonlanmış olacak.

Ne yazık ki, talepte beklenmedik bir artış olmadıkça sonun böyle olması giderek daha olası görünüyor. Lufthansa CEO’su Carsten Spohr, göklerin devi için bir gelecek görmediğini makul bir şekilde belirtti. Bir ay önce, havayolunun ikinci çeyrek için (Q2) sonuç sunumu sırasında Spohr şu yorumu yaptı:

“Filoda, önümüzdeki yıllarda dokuz filoyu ortadan kaldıracağız. Bunu yalnızca uzun menzil ile sınırlamayı tercih ederseniz, A380’ler kesinlikle geri gelmeyecektir.”

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Lufthansa A380’leri İspanya’daki çöle gönderiyor!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir