Lübnan’da savaş hazırlığı… ‘Uçakları İstanbul’a gönderdiler’

featured

Filistin ve İsrail arasındaki savaşın sıçradığı ülke Lübnan’dan dikkat çeken bir haber geldi.

Filistin ve İsrail arasındaki savaşta “yeni cephe” tartışmalarının merkezindeki Lübnan’da gerilim hızla artıyor.

Kuzey sınırındaki Lübnan’a saldırılarını yoğunlaştıran İsrail ordusu, dün gece Lübnan’daki Hizbullah’ın askeri noktalarını hedef aldı. İsrail bu sabah da Lübnan’dan sızmaya çalışan 4 kişinin öldürüldüğünü bildirdi.

İsrail, daha önce Lübnan sınırına yakın 20’ye yakın yerleşim yerinin savaş nedeniyle boşaltıldığını duyurmuştu.

Birçok ülke savaşın bu ülkeye yayılabileceği kaygısıyla Lübnan’daki vatandaşlarını uyarırken Beyrut hükümeti de savaş ihtimaline karşı önlemleri artırıyor.

İSRAİL HAVALİMANINI VURMAKLA TEHDİT ETMİŞTİ

Lübnan devletine bağlı havayolu şirketi Middle East Airlines’ın (MEA) Beyrut’taki uluslararası havalimanında bulunan bazı uçaklarını İstanbul’a gönderdiği bildirildi. Havacılık sitelerinin radar kayıtlarına dayandırdığı habere göre, İsrail’le devam eden çatışmalar nedeniyle MEA, önlem olarak 5 yolcu uçağını İstanbul’a gönderdi.

İsrail, önceki yıllarda iki ülke arasında yaşanan çatışmalarda MEA uçaklarını birkaç defa hedef almıştı. İsrail, 1968’de Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’nin bir İsrail uçağına saldırısına misilleme olarak Beyrut Havalimanı’nı vurmuş, 12 MEA uçağı imha edilmişti.

Arap basınına göre İsrail, geçen sene de İran’ın Hizbullah’a sivil uçuşlar aracılığıyla silah sevkiyatı yaptığını öne sürerek Beyrut Havalimanı’nı bombalayabileceği tehdidinde bulunmuştu.

0
mutlu
Mutlu
1
komik
Komik
0
alk_
Alkış
1
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Lübnan’da savaş hazırlığı… ‘Uçakları İstanbul’a gönderdiler’

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir