Litvanyalılar TB2 Bayraktar alabilmek için bağış kampanyası başlattı

featured

En son Ukrayna’da büyük başarı yakalayan TB2 Bayraktar tipi Taktik İHA alabilmek üzere Litvanyalılar bağış kampanyası başlattı. İlk gün 1 milyon Euro toplandı. Hedef 5 milyon Euro toplanarak ilk TB2’yi Litvanya’ya alabilmek.

Türkiye’nin 1920’li ve 30’lu yıllarda Türk Hava Kurumu ile hayata geçirdiği bağış uçak kampanyası aradan geçen 100 yıl sonra farklı bir duruma evrildi. Bu sefer Litvanyalılar bağış kampanyası ile TB2 almak üzere harekete geçti.

Kampanya, Litvanyalı gazeteci Andrius Tapinas tarafından başlatıldı. Tapinas, bağış kampanyası için Litvanya ve Türkiye Savunma Bakanlıklarından “yeşil ışık” alındığını ve Bayraktar TB2 SİHA’ların üreticisi olan Baykar’ın da bu kampanyaya “evet” dediğini kaydetti.

Tapinas paylaşımında, “Geceleyin Ukrayna hançeri. Rus ordusunun suikastçısı. Lazer güdümlü yüksek hassasiyetli bombalar ve uzun menzilli havadan yere tanksavar füzeleri taşıyan insansız bir taktik hava aracı. Ukrayna savaşında Bayraktarlar Rus komuta noktalarını, tanklarını ve füze rampalarını imha etti.”

Bağış kampanyasında hedef üç hafta içerisinde 5 milyon avro toplamak ve parayı gerekli yerlere iletmek. Tapinas’ın görev aldığı Laisvės TV kampanya kapsamında 62.000 avro bağışlama kararı aldı.

Tapinas, kampanya hakkında şunları kaydetti: “Tarihte belki de ilk kez bir ülkenin vatandaşları böylesine ağır bir silahı diğer bir ülkeye hediye ediyor.”

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Litvanyalılar TB2 Bayraktar alabilmek için bağış kampanyası başlattı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir