Lion Air’in 737 MAX kazası raporu çıktı

featured

Geçen yıl 29 Ekim’de meydana gelen 737 MAX kazasında, Lion Air’e ait uçak denize düşmüş, 189 kişi hayatını kaybetmişti. Endonezyalı kaza araştırma ekipleri, raporu tamamladı. Rapor ilk olarak kazada hayatını kaybeden yolcu ve mürettebatın aileleri ile paylaşıldı.

Reuters’ın haberine göre, kaza raporunda Boeing’in kokpit tasarımında uyarıların daha iyi olması, eğitim programının gözden geçirilmesi istendi. Raporda’da, “MCAS’ın tasarımı ve belgelendirilmesi uçağın kontrolünün kaybı olasılığını yeterince dikkate almadı” denildi. Boeing, FAA tarafından henüz onaylanmamış olmasına rağmen, MCAS’ın yeniden tasarımı üzerinde çalışıyor.

Lion Air kazasından beş ay sonra bu kez Etiyopya Hava Yolları’na ait 737 MAX düştü. Kaza sonrası aynı tip uçağı kullanan tüm havayolları MAX uçaklarını yere indirdi. Bu durum müşterileri nezdinde Boeing’e karış büyük bir güven bunalımına neden oldu.

Raporda ayrıca, uçuş ekibinin iletişimindeki “eksiklikler”in de kazaya katkısı olduğu, durma önleyici bir sisteme veri sağlayan kritik bir sensörün Florida’daki bir servis tarafından yanlış kalibre edildiği ve Lion Air bakım personeli tarafından kurulum sırasında test edilmediğine dair güçlü göstergeler olduğu belirtildi.

Lion Air’in daha önceki uçuşlarda meydana gelen hataları takiben uçağı yere indirmemesinin hata olduğu, ayrıca şirketin Ekim bakım kayıtlarında 31 sayfanın eksik olduğu vurgulandı.

Boeing, sivil havacılık otoriteleri, ABD Kongresi ve Adalet Bakanlığı’nın yürüttüğü bir dizi soruşturmayla boğuşuyor. Boeing CEO’su Dennis Muilenburg, bu hafta şirketin 737 MAX için nihai yazılım düzeltmesini test etme ve ilgili eğitim materyalleri geliştirme konusunda “günlük” ilerleme kaydettiğini söyledi.

Kaynak: Reuters, kokpit.aero

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Lion Air’in 737 MAX kazası raporu çıktı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir