Latin Amerika’nın Türkiye ilgisi THY’ye yaradı

featured
Türk Hava Yolları Fotoğraf: Cumali Selvi

THY, 2019’un Ağustos ayında başladığı Meksika seferlerini gelen yoğun yolcu talepleri nedeniyle haftada 3 frekans olarak yapılan seferleri 4 frekansa çıkarma kararı aldı

Latin Amerika ülkesi Meksikalıların Türkiye’ye yoğun ilgisi Türk Hava Yolları’na (THY) olumlu yansıdı. THY, 209’un Ağustos ayında başladığı Meksika seferlerini yoğun yolcu talepleri nedeniyle artırma kararı aldı. THY, haftada 3 frekans olarak yapılan İstanbul-Mexico City-Cancun-İstanbul seferlerini 8 Haziran 2020 tarihi itibarıyla haftada 4 frekans olarak uygulama kararı aldı. THY, Meksika-Türkiye hattında yılda 100 bin yolcu taşımayı hedefliyor.

THY, LATİN AMERİKA ÜLKELERİNE 2019’DA 477 BİN YOLCU TAŞIDI

Latin Amerika ülkelerinden Meksika başta olmak üzere Türkiye’ye son dönemlerde gelen yolcularda rekor seviyeye ulaşılırken, THY da bu pazarda 2019 yılında yüzde 85,8 doluluk oranları ile uçuşlar gerçekleştirdi.

THY, Latin Amerika ülkelerine uçuşlarda bir önceki yıla göre yüzde 18,4 artışla 477 bin 275 yolcu taşıdı. THY bu pazarda geçtiğimiz ay yüzde 25,7 artış ile 48 bin yolcu taşırken, gelen yoğun yolcu talepleri sonrası Meksika seferlerini de artırma kararı aldı.

HEDEF MEKSİKA HATINDA 100 BİN YOLCU TAŞIMAK

Meksika hatlarında haftada ortalama 1800 yolcu taşıyan Türk Hava Yolları (THY), yeni dönemdeki hedefini yılda 100 bin yolcu taşımak olarak güncelledi. THY’nin bu hatlarda direkt seferlere başlamasının iki ülke arasındaki ticarete de olumlu yansıması bekleniyor.

Türkiye’den Meksika’ya ihracatı gerçekleştirilen başlıca ürünler; mücevherat, otomotiv yedek parçaları, fındık, kamyon-kamyonet, demir-çelik profiller ile teller olarak gerçekleşiyor. Bu ülkeye 2018 yılında ihracat yüzde 36 artarak 600,4 milyon dolara ulaşmıştır.

Dünyanın en büyük 13’üncü ihracatçısı ve ithalatçısı konumunda olan Meksika ile Türkiye arasında otomotiv, elektrikli cihazlar, enerji, makine, iletken kablolar, motor parçaları, plastik, demir çelik, tıbbi cihazlar, kağıt, organik kimyasallar ve mücevher gibi pek çok sektörde ticari faaliyetlerin gerçekleştirilebileceği belirtiliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Latin Amerika’nın Türkiye ilgisi THY’ye yaradı