Haberler

Kuzey Kore İHA’ları Güney sınırına girdi… Güney Kore: Savaş uçağımız düştü!

Kuzey Kore’ye ait İnsansız Hava Aracı’nın Güney Kore hava sahasını geçmesi üzerine, Güney Kore’ye ait savaşa jetleri ve helikopterlerin havalandığı söylenirken, Incheon ve Gimpo havaalanlarında ticari uçuşların durdurulduğu açıklandı.

Güney Kore’ye ait bir uçağın düştüğü aktarılanlar arasında. Bir insansız hava aracının Seul üzerinde uçması büyük paniğe neden oldu. Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Kuzey Kore’ye ait birden fazla İHA’nın hava sahasını geçtiği söylendi. Yerel saat ile 10.25 civarında meydana geldiği aktarılan olay sonrası çok sayıda Güney Kore savaş jetinin havalanarak bölgede uçuş yaptığı belirtildi.

Güney Kore’nin sınıra yakın Gimpo bölgesi üzerinde gerçekleşen olay sonrası, uluslararası ve yerel uçuşların yapıldığı Gimpo ve Incheon Havaalanlarında uçuşlar durduruldu.

‘GÜNEY KORELİ PİLOTLAR İHA’YI DÜŞÜREMEDİ’

Yerel medyada çıkan haberlere göre Güney Kore’ye ait bir Savaş jetinin Kuzey Kore İHA’sını düşürme girişiminde bulunduğu iddia edildi. Savaş jetinin füze fırlatmak için İHA’ya kilit attığı ancak Kuzey Kore’ye ait İHA’yı düşürmekte başarısız olduğu bildirildi.

GÜNEY KORE’YE AİT BİR UÇAK DÜŞTÜ!

Güney Kore Hava Kuvvetlerinden yapılan açıklamaya göre, Güney Kore’ye ait bir KA-1 hafif taarruz uçağı düştü.

Wonju kentindeki bir askeri hava üssünden kalktıktan kısa bir süre sonra saat 11:43’te düştüğü bildirildi. Pilotların kazadan kurtulduğu ve yakındaki bir hastaneye nakledildiği söylendi.

Güney Kore GENELKURMAY BAŞKANLIĞINDAN SON AÇIKLAMA

Askeri yetkililerin olaya dair yaptığı son açıklamadan satır başları şöyle:

-Radarda 5 insansız hava aracı tespit ettik

– Boyutları 2 metre civarında

-Dört tanesi Ganghwa Adası bölgesinde uçtu

-Bir tanesi başkent Seul metro hattının Kuzey kısımlarında faaliyet gösterdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu