Kuyruğu parçalanan TC-JMM tescilli Airbus A321 tipi uçak THY filosundan ayrıldı

featured

Türk Hava Yolları filosunda 7 yıldır kiralık olarak görev yapan TC-JMM tescilli Airbus A3221, kiralama kontratının sona ermesiyle finansal kiralama şirketine iade edildi. Uçak park halindeyken 2018’de meydana gelen kazada, Asiana Havayolları’nın A330’u çarpmış ve kuyruk bölümünde ciddi hasar meydana gelmişti.

www.goklerdeyiz.net sitesinin haberine göre, 2006 model uçak, AWAS kiralama şirketine aitti. Airbus A321, 2014’te THY tarafından kiralanmıştı. Bu uçak 2018’de yaşanan yer kazasında kuyruğunda ciddi hasar meydana gelmişti.

Tolga Özbek’te yer alan habere göre, 13 Mayıs 2018’de Seul’den gelen Asiana’ya ait Airbus A330, Atatürk Havalimanında dış hatlar terminali önünde taksi yaparken yanlış çizgiyi izlemesi nedeniyle 217 numaralı park pozisyonundaki THY uçağına çarpmıştı. Kuyruğu kopan uçağa hemen müdahale ARFF olarak adlandırılan havalimanı itfaiyesi tarafından yapılmıştı.

Kaza sonrasında bakıma alınan uçağın kuyruğu değiştirilmiş ve bu bölgede oluşan yapısal hasar THY Teknik tarafından giderilmişti. Uçak yaklaşık 6 ay süren işlemin ardından Kasım 2018’de test uçuşu yaptıktan sonra THY filosuna katılmıştı. Asiana’ya ait A330’un ise sağ kanat ucu hasarlanmış, değişimin ardından uçak 20 gün sonra Güney Kore’ye dönebilmişti.

UÇAK YENİ TESCİL ALDI

TC-JMM tescilli Airbus A321-231 tipi uçak geçtiğimiz günlerde THY filosundan ayrılarak yeni kiracı şirketi olan DAE Capital kira şirketi filosuna katılmak üzere LZ-DAB tescilini alarak Fransa’da bulunan Chalons Havalimanı’na gitti.

İlk önceleri Onur Air tarafından kiralanacağı duyurulan uçağı Onur Air şirketi kiralamaktan vazgeçince Eylül 2021 itibarı ile uçak DAE Capital şirketinde yeni müşterisini beklenmekte.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Kuyruğu parçalanan TC-JMM tescilli Airbus A321 tipi uçak THY filosundan ayrıldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir