Kosova ordusu tanksavar kapasitesini güçlendiriyor…. Javelin tanksavar füzesi alıyor

featured

Kosova ordusu tanksavar kapasitesini güçlendiriyor.

Kosova Silahlı Kuvvetleri geçtiğimiz aylarda tedarik ettiği Roketsan üretimi OMTAS’ın ardından Javelin tanksavar füzesi almak için harekete geçti.

ABD Savunma Bakanlığına bağlı Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı (DSCA) tarafından Kosova Silahlı Kuvvetleri’ne FGM-148 Javelin tanksavar füzesi satışına izin verilmesine yönelik bildiri yayınlandı.

Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı tarafından yayınlanan bildiride, FMS programı kapsamında Kosova Silahlı Kuvvetlerine 75 milyon dolar değerinde FGM-148 Javelin tanksavar füzeleri, destek ekipmanları, mühendislik ve lojistik destek ile personel eğitimini de içeren silah satışına ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından izin verildiği, satışın onaylanması için Kongre’ye iletildiği bildirildi.

Satış 246 adet FGM-148F Javelin tanksavar füzesi, 24 adet Javelin Komuta ve Fırlatma Ünitesi, simülatörler, destek ekipmanları lojistik ve teknik destek ile birlikte personel eğitimini içeriyor. Tahmini toplam maliyetin 75 milyon dolar olacağı öngörülüyor.

Bildiride ayrıca ABD Kongresine iletilen bu satışın Avrupa’da siyasi ve ekonomik istikrar için oldukça önemli bir ABD müttefikinin savunma kapasitesini ve ulusal güvenliğinin artırılmasını sağlayacağı vurgulandı.

Kosova, Sırbistan ile zaman zaman yaşanan askeri gerginlikler ve sınır çatışmaları sebebiyle Kosava ordusunu modern askeri ekipmanlarla donatmak için çalışmalar yürütüyor. Bu kapsamda Kosova Silahlı Kuvvetleri geçtiğimiz yıl tanksavar kapasitesini geliştirmek amacıyla Türkiye’den Roketsan OMTAS tanksavar füzeleri de tedarik etmişti.

Kosova Silahlı Kuvvetleri Türkiye’den Roketsan OMTAS tanksavar füzelerinin yanı sıra MKE PMT-76 Platform Makineli Tüfek, BMC Vuran ve Otokar COBRA zırhlı araçları da tedarik etmişti. SavunmaTR

0
mutlu
Mutlu
1
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Kosova ordusu tanksavar kapasitesini güçlendiriyor…. Javelin tanksavar füzesi alıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir