Kiralık uçak ve helikopterler için 1,6 milyar TL harcandı!

Tasarruf genelgesine rağmen saltanat sürüyor. Kamudaki taşıt saltanatına şimdi de kiralık uçak ve helikopter savurganlığı eklendi.

featured

Tasarruf genelgesine rağmen saltanat sürüyor. Kamudaki taşıt saltanatına şimdi de kiralık uçak ve helikopter savurganlığı eklendi. 7 ayda kiralık uçak ve helikopterlere ödenen para 1.6 milyar lirayı aştı.

Kamudaki araç savurganlığı devam ederken şimdi de kiralık uçak ve helikopter saltanatı başladı.

Sözcü Gazetesi’nden Erdoğan Süzer’in haberine göre; Yılın ilk 7 ayında kiralık taşıtlara 1 milyar 434 milyon lira ödendi. Özel sektörden kiralanan uçak ve helikopterlere harcanan para 1 milyar 653 milyon liralık devasa rakama çıkarak ilk kez kiralık araç harcamalarını da solladı. Kamu kurumları kiraladıkları binalara da 726 milyon lira para ödedi. Temsil, tanıtım ve ağırlama için harcanan para da 565 milyon lirayı buldu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın resmi bütçe verileri kamudaki harcamaların henüz hız kesmediğini, yeni yeni savurganlık alanları oluştuğunu gösterdi.

Son dönemde en büyük savurganlık alanlarından birini oluşturan kiralık araç saltanatı bu yılın ocak-temmuz aylarını kapsayan 7 aylık dönemde 1 milyar 434 milyon lira para yuttu. Üstelik bu tutar sadece genel bütçeye dahil kurumları kapsıyor. Taşıtla birlikte özellikle bu yıl hava taşıtı kiralamalarında devasa artış yaşandı. Bütçede ‘hava taşıtı’ ifadesiyle yer alan bu kaleme uçak ve helikopterlerle birlikte dronların da dahil olduğu bildirildi.

Seçim döneminde yoğun şekilde para akıtılan kiralık hava taşıtlarına seçimden sonra da harcama yapılması dikkat çekti. Kamu kurumları 7 aylık dönemde taşıtların akaryakıtı için 7.7 milyar, elektriğe ise 25.2 milyar liralık ödeme yaptı.

Temsil ve ağırlama 565 milyon liralık devasa fatura oluştururken kırtasiyeye de 1 milyar 67 milyon TL harcandı. Büro mefruşatlarına da 2 milyar liralık ödeme yapıldı.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Kiralık uçak ve helikopterler için 1,6 milyar TL harcandı!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir