Karadeniz semalarında ilginç takip

featured

Bu uçuş yapılırken Batı Karadeniz bölgesi semalarında ise Türk Hava Kuvvetleri’nin gözü E-7T Barış Kartalı uçağı özel bir rotada uçuyordu. Havadan İhbar Kontrol (HİK) görevindeki, Boeing 737 gövdesi üzerinde taşıdığı radarı ile E-7T, Global Hawk’ın tüm uçuşunu dikkatle takip etti. O anlar Twitter hesabı üzerinden askeri uçakların radar verilerini takip eden @ItaMilRadar tarafından böyle tespit edildi.

Konya’dan havalanan E-7T’ler zaman zaman ülkemizin farklı noktalarında uçarak bölgeyi havadan tarıyor. Gelişmiş radar sistemlerine sahip uçak, havadan yakıt ikmali sayesinde uzun saatler görev yapabiliyor.

SİNYAL AVCISI

Amerikan Hava Kuvvetleir envanterindeki yüksek irtifa İHA’sı RQ-4B Global Hawk, Northrop Grumman tarafından tasarlandı. Her türlü hava şartında gündüz ve gece keşif görevlerinde kullanılabilen İHA, ISR olarak adlandırılan gözetleme ve keşif yapabiliyor. Bölgedeki sinyalleri takip eden İHA, Rolls Royce-North American imalatı F137-RR-100 turbofan motora sahip.

Kanat açıklığı 39.8 metre olan Global Hawk, toplam 6,781 kilogram kalkış ağırlığı ile saatte 571 kilometre hıza çıkabiliyor. 34 havada kalabiliyor. Hava aracısının servis irtifası ise 18,288 metre.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Karadeniz semalarında ilginç takip

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir