Havalimanları

Kabil Havalimanı’nın dışında patlama… MSB: İki patlama oldu

Milli Savunma Bakanlığı'nca yapılan açıklamada, "Kabil Havaalanı dışında iki patlama olmuştur. Birliğimizde herhangi bir hasar, zayiat yoktur" denildi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Kabil Havalimanı’nın dışında patlama meydana geldiğini belirterek 3 ABD askerinin yaralandığını açıkladı. Gelen ilk bilgilere göre patlamanın intihar saldırısından kaynaklanabileceği belirtildi. Türkiye’den de patlamaya ilişkin bir açıklama geldi. Milli Savunma Bakanlığı’nca yapılan açıklamada, “Kabil Havaalanı dışında iki patlama olmuştur. Birliğimizde herhangi bir hasar, zayiat yoktur” denildi.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Basın Sekreteri, Kabil Havalimanı’nın dışında patlama meydana geldiğini söyledi. Yapılan açıklamada, “Can kaybı ve yaralanma konusunda kesin bilgi yok” denildi. Reuters’a konuşan ABD’li bir yetkili ise, patlamada yaranan kişiler olduğunu ve aralarında ABD personelini bulunduğunu söyledi. Gelen ilk bilgilere göre patlamanın intihar saldırısından kaynaklanabileceği belirtildi.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Basın Sekreteri John Kirby, Kabil Havalimanı’nın dışında patlama meydana geldiğini söyledi.

Kirby, “Kabil Havalimanı’nın dışında bir patlama olduğunu teyit edebiliriz. Şu anda kayıplar belirsiz. Elimizden geldiğince ek ayrıntılar sağlayacağız” şeklinde tweet attı.

Pentagon’dan yapılan açıklamada, “Can kaybı ve yaralanma konusunda kesin bilgi yok” denildi.

REUTERS’A KONUŞAN YETKİLİ: YARANANLAR ARASINDA ABD PERSONELİ VAR

Reuters haber ajansına konuşan bir yetkili ise patlamada yaralanan kişiler olduğunu ve aralarında ABD personelinin bulunduğunu söyledi.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ABD Başkanı Joe Biden’ın patlama ile ilgili bilgi aldığı belirtildi.

ABD, BİRLEŞİK KRALLIK VE AVUSTRALYA UYARMIŞTI

Avustralya, ABD ve Birleşik Krallık, Perşembe sabahı itibariyle vatandaşlarına olası bir saldırı konusunda uyarıda bulunmuştu.

Perşembe sabahı Silahlı Kuvvetler Bakanı James Heappey, Kabil Havalimanı’nda “yakın” ve “şiddetli” bir terör saldırısının “çok güvenilir bir şekilde rapor edildiğini” söylemişti.

GUARDİAN MUHABİRİ: HAVALİMANINA YAKIN OTELDE MEYDANA GELDİ

The Guardian’ın savunma ve güvenlik editörü Dan Sabbagh ise İngiliz savunma kaynaklarına dayandırdığı haberinde, havalimanına yakın olan Baron otelinin yakınında meydana gelen patlamanın ardından askeri zayiat olmadığını aktardı.

Sabbagh, patlamanın siviller üzerindeki etkisi ile ilgili konunun netleşmediğini bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu