JetBlue, ABD’nin en büyük beşinci havayolunu oluşturmak için 3,8 milyar dolarlık anlaşmayla Spirit’i satın almayı kabul etti

featured

JetBlue Airways, indirimli taşıyıcının Frontier Airlines ile birleşme planlarını rafa kaldırmasından saatler sonra Spirit Airlines’ı satın almak için bir anlaşmaya vardı.

New York merkezli taşıyıcı, 3,8 milyar dolarlık bir anlaşmada Spirit için nakit olarak 33,50 dolar ödeyeceğini söyledi.

JetBlue’nun Spirit’i satın alması ülkenin en büyük beşinci taşıyıcısını oluşturacak ve düzenleyiciler tarafından onaylanırsa Frontier’i ABD’deki en büyük indirim taşıyıcısı olarak bırakacaktır.

JetBlue’nun Nisan ayında Spirit için daha önce verdiği sürpriz, tamamı nakit teklif, Spirit’in diğer indirimci Frontier ile birleşme planını sorgulatmıştı. Frontier ve JetBlue aylarca Spirit için rekabet etti ve her biri tekliflerini tatlandırdı, ta ki Çarşamba günü orijinal birleşme planı bozularak JetBlue’nun önünü açana kadar.

Spirit, Frontier anlaşmasını sonlandırdıktan sonra kendisini JetBlue’ya satmak için görüşmelere devam etmeyi planladığını söylemişti.

JetBlue yöneticileri aylardır Florida merkezli Spirit Miramar’ı satın almanın, ABD pazarının çoğunu kontrol eden American, Delta, United ve Southwest gibi büyük taşıyıcılarla rekabet etmesine ve daha fazlasına erişmesini sağlayarak büyümesini hızlandırmasına yardımcı olacağını savundu. Her ikisi de yetersiz olan Airbus jet uçakları ve pilotları.

JetBlue, Spirit’in uçaklarını JetBlue tarzında, koltuk arkası ekranları ve daha fazla bacak mesafesi ile yenilemek istiyor.

Spirit daha önce JetBlue’nun tekliflerini reddetmişti ve böyle bir anlaşmanın düzenleyiciler tarafından onaylanmasının muhtemel olmadığını, bunun kısmen JetBlue’nun Adalet Bakanlığı’nın geçen yıl engellemek için dava açtığı Amerikan ile ittifakından kaynaklandığını söyledi. Anlaşma, düzenleyici onay için yüksek bir engelle karşı karşıya.

Adalet Bakanlığı Perşembe günü anlaşma hakkında hemen yorum yapmadı.

Anlaşma açıklandıktan sonra piyasa öncesi işlemlerde Spirit hisseleri %4’ten fazla artarken, JetBlue %0.5 arttı.

Kaynak : https://www.cnbc.com/2022/07/28/jetblue-airways-reaches-deal-to-buy-spirit-airlines.html

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
JetBlue, ABD’nin en büyük beşinci havayolunu oluşturmak için 3,8 milyar dolarlık anlaşmayla Spirit’i satın almayı kabul etti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir