Jet Airways uçağı spin attı

featured
Hindistan’ın en büyük havayollarından biri olan Jet Airways’e ait Boeing bir 737-800 tipi uçak, kalkış sırasında ‘spin’ attı. Pist başında gaz kollarının açılmasıyla birlikte kontrol dışı kalan uçak, toprağa saplanarak durdu. Boeing 737-800’de ciddi hasar meydana geldi.

Aviation Safety.net’te yer alan habere göre, Goa-Dabolim’den Mumbai’ye gitmek üzere 161 yolcu ve mürettebatla motor çalıştıran pilotlar, kalkış için pist başına geldi. 26 pist başında pilotlar önce gaz kollarına yüzde 40 güç verdi. Kalkışı yapan pilot bu sırada TOGA (take off go around – kalkış pas geçme) düğmesine bastı. TOGA devreye alındığında sistem otomatik olarak hava freni gibi uçağı yavaşlatacak yüzeyleri kapatarak motorlara pas geçmek için tam gaz veriyor.

UÇAK  TOPRAĞA SAPLANDI

Düğmeye basılmasıyla birlikte uçak sağ doğru fırladı. Kaptan ve ikinci pilotun frene basmaları ve gaz kollarını geri çekmelerine rağmen 737-800 pist başından 219 metre uzaklıkta toprağa saplanarak durabildi.

Gövde altında ve motorlarda hasar meydana gelirken uçağın durmasıyla birlikte kaptan pilot tahliyeye karar verdi. Toplam 16 yolcu tahliye sırasında hafif yaralandı

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Jet Airways uçağı spin attı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir