İtalya Renzi’nin uçağını geri gönderdi

İtalyan hükümeti uçak kiralama sözleşmesini feshettiğini açıkladı.
İtalya eski Başbakanı Matteo Renzi'nin kiraladığı uçak ülkede tepkilere yol açmıştı.

İtalyan hükümeti, eski Başbakan Matteo Renzi’nin isteğiyle 2016 yılında Etihad Havayolları’ndan leasing yöntemiyle kiralanan Airbus A340-500 uçağının sözleşmesini iptal etti.  Devlet resmi uçuşlarında kullanılmak üzere İtalyan devlet havayolu Alitalia adına kiralanan 300 yolcu kapasiteli uçağın, 8 yıl için 150 milyon euroya mal olduğunu belirten İtalya Ulaştırma Bakanı Danilo Toninelli iptal kararıyla 2024 sonuna kadar yıllık 18 milyon euro tasarruf ettiklerini açıkladı. Toninelli, eski Başbakan Renzi için ‘uçan egosunu yere indirdik’ ifadesini kullandı.

Renzi’nin isteğiyle 2016 yılında Etihad Havayolları’ndan Airbus A340-500 kiralanmıştı.

Savunma Bakanı Trenta: Kibirin sembolüydü

Uçağın çok az kullanılması ve yüksek maliyetli olması nedeniyle leasing anlaşmasının iptal edilmesi önerisini veren Savunma Bakanı Elisabetta Trenta da eski Başbakan Matteo Renzi’ye yüklenerek “Bugün gücün kibirine tam anlamıyla bir nokta koyuyoruz. Tasarruf edilen parayla 3 yeni tren ya da en az 25 sınıflı ve laboratuvar donanımlı iki okul inşaa edilebilir” dedi.

Saati 25 bin Euro’ya mal oldu

Matteo Renzi’nin isteğiyle uzun mesafe devlet resmi uçuşlarında kullanılmak üzere Temmuz 2016’da kiralanan 300 yolcu kapasiteli Airbus A340-500 uçağı 2 yıl boyunca sadece 88 kez kullanıldı.

Zaman zaman kısa mesafeli uçuşlarda da kullanılan dev uçak ortalama 23 kişi taşıdı ve saati 25 bin euroya mal oldu. (euronews)

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
İtalya Renzi’nin uçağını geri gönderdi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir