İsviçre, Cougar helikopterlerini modernize ediyor

featured
Eurocopter (şimdi Airbus Helicopters) AS532 Cougar; çift motorlu, orta ağırlıkta, Fransız yapımı bir çok amaçlı helikopter olarak karşımıza çıkmaktadır. AS532; Aérospatiale Puma’nın geliştirilmiş ve yükseltilmiş bir versiyonudur.

İsviçreli RUAG firması, İsviçre Hava Kuvvetleri’nin nakliye helikopteri filosuna ait sekiz adet Force Eurocopter AS532 Cougar helikopterini modernize edecek. İlgili anlaşma Bern’deki Federal Savunma, Sivil Koruma ve Spor Dairesi’ne (İsviçre Savunma Bakanlığı denebilir.) bağlı armasuisse (ilgili federal kurum) ve RUAG temsilcileri tarafından imzalandı.

RUAG, Cougar helikopterlerini, 2022’nin ortalarında Emmen’deki tesislerinde en son teknoloji ile geliştirmeye hazırlanıyor. 1998 yılında tedarik edilen helikopterlerin elektronik uçuş kontroller sistemleri, navigasyon ve iletişim sistemleri kapsamlı bir modernizasyon gerektiriyor. Güncellemenin içeriğinde; yeni uçuş yönetim bilgisayarları, uçuşlar için hassas navigasyon sistemi, kritik mesafedeki uçakları uyaran bir çarpışma önleme sistemi ve RUAG tarafından geliştirilmiş; rotor, tanımlı bir uçuş seviyesinden ayrıldığında sesli sinyal veren bir sistem bulunuyor.

DefenceTurk.net’te Burak Çınar’ın haberine göre, İlgili yükseltme paketinde ayrıca, pilotun vizöründeki en önemli uçuş verilerini yansıtmak için kaska monteli göstergelerinin yanı sıra, son nesil telsiz ekipmanı ve uydu telefonları, güvenli ve verimli bir iletişim için bulundurulacak.

RUAG ayrıca helikopterleri en yeni IDAS-3 savunma sistemi ile donatacak. Bu sistem mürettebatı radar, lazer ve elektro-optik dalgalara ve füzelere karşı uyarmaktadır. Ayrıca, aldatıcı sistemler ile bunlara karşı önlemler de alıyor.

Güncellemeye ek olarak RUAG, helikopterler üzerinde tam bir revizyon yapılması ile de görevlendirilmiştir. RUAG’daki Cougar uzmanları, nakliye helikopterlerini sökmeyi, ilgili parçaları aşınma ve hasarlara karşı kontrol etmeyi, sonrasında ise gerektiğinde parçaları onarmayı veya değiştirmeyi planlıyor. Amaç, helikopterlerin Hava Kuvvetlerine yeni ürünler kadar, hatta onlardan da iyi bir şekilde teslim etmek olarak belirtiliyor.

Eurocopter AS532 Cougar

Eurocopter (şimdi Airbus Helicopters) AS532 Cougar; çift motorlu, orta ağırlıkta, Fransız yapımı bir çok amaçlı helikopter olarak karşımıza çıkmaktadır. AS532; Aérospatiale Puma’nın geliştirilmiş ve yükseltilmiş bir versiyonudur. Aérospatiale Puma ise Eurocopter AS532 Super sivil havacılık helikopterinin askeri karşılığı olarak karşımıza çıkıyor. AS532’nin daha da gelişmiş bir varyasyonu Eurocopter EC725 olarak bilinmektedir.

Helikopter; 28 farklı hava kuvveti, sekiz ordu ve beş donanmada hizmet veriyor. 64 adet Cougar’ın Fransız Ordusu’nda operasyonel olduğu biliniyor. Ayrıca Suudi Arabistan ve Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından da savaş arama kurtarma helikopteri (CSAR) olarak kullanılıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
İsviçre, Cougar helikopterlerini modernize ediyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir