İstanbul Havalimanı’na yeni genel havacılık terminali yapılıyor

İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA’nın CEO’su Kadri Samsunlu, havacılık sektörünün geleceği hakkında Forbes Middle East Dergisi’ne bir röportaj verdi.

featured

İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA’nın CEO’su Kadri Samsunlu, havacılık sektörünün geleceği hakkında Forbes Middle East Dergisi’ne bir röportaj verdi. Samsunlu, İstanbul’un coğrafi olarak önemine dikkate çekerek “3 saatlik uçuşla buradan 3 kıtada 120 noktaya ulaşabilirsiniz. 8 milyar Euro’luk ilk faz tamamlandı. Önümüzde 3 faz daha olacak. Tümü gerçekleştiğinde 10.2 milyar euroluk yatırım bitmiş olacak” dedi.

Salgına rağmen İstanbul Havalimanı, iki yıl üst üste Avrupa’nın lider havalimanı oldu. İGA CEO’su Kadri Samsunlu, “Havalimanı 76 milyon metre kare arazi üzerine kurulu. Şu anda yüzde 50’sini kullanıyoruz. Mevcut kapasitemiz 90 milyon yolcu. Tüm bu yatırımları tamamladığımızda kapasitemiz 200 milyon yolcuya çıkacak”

İş jeti trafiği artıyor

İstanbul Havalimanı’na mevcut yolcu terminalinin yanı sıra oldukça lüks bir genel havacılık terminali inşa ediyor. İGA CEO’su Kadri Samsunlu, bu alanda ciddi bir boşluğa dikkat çekiyor:

“Pandemiden sonra özel jetlere olan ilginin arttığını fark edildi. Bundan sonra, havacılığın geleceği daha kişiselleştirilmiş yolculuklara odaklanacak gibi görünüyor. İş jeti trafiğinde artış dikkat çekici. Gelecek 12 aylık süreçte yatırımımızda buna odaklandık” dedi.

Otel kapasitesi 850 odaya çıkıyor

Havalimanı için bir başka önemli yatırım da mevcut 450 odalı otele ek olarak 400 yeni oda kapasitesi. Bu yatırımın kısa süre içinde tamamlanarak faaliyete geçilmesi ön görülüyor.

İGA ortak arıyor

Kadri Samsunlu kapasitenin yıllık yolcu olarak 200 milyona kadar çıkacağını belirterek “Dünyanın önde gelen havalimanlarından biri oluyoruz. Bunun için yeni yatırımcıları bekliyoruz” diyor.

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
İstanbul Havalimanı’na yeni genel havacılık terminali yapılıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir