İsrail BAE’ye F-35 satışına karşılık F-22 istiyor

featured

ABD’nin Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) F-35 Lightning II uçağı satışına karşı, İsrail’in Beyaz Saray’dan F-22A Raptor av önleme uçağını istediği gündeme geldi.

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz ve ABD Savunma Bakanı Mark Esper arasındaki görüşme sonrası, platformların satışına ilişkin İsrail’in muhalefeti sona erdi ve F-35’in BAE’ye satışı için taraflar onay verdi.

İsrail basınında çıkan haberlere göre verilen “tavize” karşılık ABD’den Raptor uçakları istendi.

Şu anda üretimi bulunmayan av önleme uçakları, Güney Çin Denizi’nde Çin ile gerginlik arttıkça ABD Hava Kuvvetleri için büyük önem teşkil ediyor. Savunma sektörü analistleri, bu nedenle Pentagon’un mevcut Raptorları İsrail’e satmasının pek olası olmadığı görüşünde.

İsrail ile ilişkileri “normalleştiren” BAE’nin ABD’den beşinci nesil savaş uçağı satın alacağının gündeme gelmesinin ardından Katar’ın F-35 talebi gelmişti. Konuyla ilgili İsrail İstihbarat Bakanı Eli Cohen, ülkesinin bölgedeki askeri üstünlüğünü devam ettirmesi gerektiğini belirterek, F-35 satışına karşı olduklarını dile getirmiş ve “Bölgedeki güvenliğimiz ve askeri üstünlüğümüz bizim için en önemli şey. Orta Doğu henüz İsviçre’ye dönüşmedi.” açıklamasında bulunmuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
İsrail BAE’ye F-35 satışına karşılık F-22 istiyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir