İspanya Savunma Bakanlığı, üç adet Airbus A330 MRTT siparişi verdi

featured

İspanya Savunma Bakanlığı, üç adet Airbus A330 çok amaçlı tanker nakliye uçağının (MRTT) satın alımı için resmi sipariş anlaşması imzaladı.

Anlaşmaya göre, nakliye konfigürasyonundaki ilk uçağın önümüzdeki günlerde teslim edilmesi, ardından 2024’te MRTT’ye dönüştürülmesi planlanıyor. İlk tamamen dönüştürülmüş uçağın 2023’te, üçüncü ve son ünitenin ise 2025’te teslim edilmesi planlanıyor.

Anlaşma, sözleşmenin sonuna kadar yedek parça, yer destek ekipmanı, eğitim ve hizmet içi destek gibi ilgili desteği de kapsıyor.

Iberia’dan alınan A330, Airbus’ın İspanya Getafe’deki tesislerinde askeri tanker taşımacılığına dönüştürülecek. Uçak son teknoloji bir hortum, yakıt ikmal sistemi ve özel bir Tıbbi Tahliye (MEDEVAC) kiti ile donatılacak. A330 MRTT filosu, Torrejón Hava Üssü’nde (Madrid) bulunan İspanyol Hava Kuvvetleri 45 kanadı tarafından işletilecek.

Airbus Askeri Uçak Başkan Yardımcısı Jean-Brice Dumont, “İspanyol Hava Kuvvetleri filosuna A330 MRTT’nin eklenmesiyle birlikte, denizaşırı operasyonların yanı sıra uçağın Kovid-19 sırasında kilit rol oynadığı sağlık görevlerini artıracak ve destekleyecek önemli ve kanıtlanmış yeni bir yetenek elde ediyor” dedi.

A330 MRTT, bugün uçan ve mevcut olan tek yeni nesil stratejik tanker ve nakliye uçağı konumunda. A330-200’den dönüştürülen uçak 111 tonluk yakıt kapasitesi ile havadan havaya yakıt ikmal görevlerinde ek yakıt tanklarına ihtiyaç duymadan görev yapabiliyor.

A330 MRTT, geniş gövdesi sayesinde 300 asker veya 45 tona kadar yük taşıyabiliyor. Uçak ayrıca tıbbi tahliye için hafif ve yoğun bakım istasyonlarında da görev yapabiliyor.

Bugüne kadar 250 binden fazla uçuş saatine ulaşılan A330 MRTT’den 13 müşteriye 51 teslimat gerçekleştirildi.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
İspanya Savunma Bakanlığı, üç adet Airbus A330 MRTT siparişi verdi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir