İran’ın yörüngeye uydu yerleştirme girişimi başarısız oldu

featured

İran Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Muhammed Cevad Azeri Cehromi, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, Peyam (Mesaj) adlı uydunun sabaha karşı yerel saatle 04.00’te İmam Humeyni Uzay Üssü’nden fırlatıldığını duyurdu.

Cehromi, uydu taşıyıcı roketin fırlatmadan sonraki ilk ve ikinci aşamaları başarıyla gerçekleştirdiğini ancak uydudan ayrılma aşamasının başarısız olduğunu belirterek şunları söyledi: “Uydunun taşıyıcıdan ayrılma hızı uygun değildi, gerekli hıza ulaşamadı. Ne yazık ki son aşamada uydu yörüngeye yerleşemedi.”

 


Tahran 2 hafta önce 90 kilogram ağırlığındaki sivil amaçlı uydu Peyam ve Dusti (Dostluk) adlı uyduları Simorg (Anka Kuşu) uydu taşıyıcı roketini kullanarak uzaya göndermeyi planladığını duyurmuştu.

İSRAİL YİNE İNANMADI: KITALARARASI BALİSTİK FÜZE ÜRETMEYE ÇALIŞIYORLAR

Bu arada İran’ın bu açıklamasına İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’dan yanıt gecikmedi. Tel Aviv’de yeni genelkurmay başkanı Aviv Koçavi için düzenlenen törende konuşan Netanyahu, yine İran’ı yalan söylemekle suçladı ve fırlatılan uydunun aslında kıtalararası balistik füze geliştirme çalışmalarının ilk aşamasının bir ürünü olduğunu savundu.

 

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
İran’ın yörüngeye uydu yerleştirme girişimi başarısız oldu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir