1. Haberler
  2. Gündem
  3. İran’ın Kahir F-313 uçağına ne oldu?

İran’ın Kahir F-313 uçağına ne oldu?

featured

National Interest’de yer alan haberde, İranlı yetkililer, tasarımdan yapım aşamasına kadar yüzde yüz İranlı uzmanların ürünü olduğu belirtilen uçağın dünyanın en gelişmiş savaş uçakları kategorisinde yer aldığını iddia ediyordu. İran uçağı ilk açıkladığında dünya kamuoyu pek inandırıcı bulmamıştı ancak Tahran yönetimi Lockheed Martin imalatı F-22 Raptor ve F-35’den bile daha üstün olduğunu iddia ettiği tuhaf görünümlü uçağın çok yakın bir gelecekte faaliyete geçeceğinde ısrar etmişti.

Uçağın çok küçük olan kokpitine pilotlar zor sığarken uzmanlar, Amerikan F-22 ile F-35 karışımı tasarıma sahip olan uçağın hava alıklarının yanlış yerde olduğu, mevcut kanat yapısıyla da havalanmasının zor olduğuna dikkat çekmişti. Gelişmiş silahları bırakın, uçağın zaten küçük olan gövdesinde aviyonik ve yakıt deposu için yer kalmadığı, ayrıca, bir nozul ve iki küçük hava girişinin olmaması nedeniyle bir motorun kurulu olduğundan bile şüphelenilmişti. Kokpit enstrümanları Kahir F-313’teki gerçek olarak tanımlanabilen tek unsur olarak dikkat çekiyordu. İranlılar, Dynon ve Garmin’den tedarik edilen donanım ile ev yapımı uçak pazarı için geliştirilmiş enstrümanlar kullanmıştı.

Ayrıca, görünür olan erişim panelleri veya silah bölmeleri yoktu. Her uçakta rutin bakım için erişim panelleri gibi özellikler bulunur. Gizli bir uçak söz konusu olduğunda, silah taşıma sırasında jetin düşük gözlemlenebilir imzasını korumak için iç silah yuvaları gereklidir. Ancak, Kahir-313’te ciddi radar kesiti (RCS) problemleri vardı.

Askeri uzmanlar, İran’ın aradan 6 yıl geçmesine rağmen hayalet savaş uçağına dair ciddi teknolojilere sahip olduğunu gösteren hiçbir kanıt ortaya koyamadığını belirtiyor. Aksine projenin iç politika malzemesi olarak kullanıldığı ve uçağın bir maketten öteye geçemediği yorumları yapılıyor.

Uçak Kasım 2013’te taksi yaparken görüntülendi ancak bir daha hiç görülmedi.

0
mutlu
Mutlu
1
komik
Komik
0
alk_
Alkış
1
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
İran’ın Kahir F-313 uçağına ne oldu?
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir