Instagram algoritması nasıl çalışıyor? Instagram’da hikayenizi izleyenler neye göre sıralanıyor? İşte Intagram CEO’sundan gelen cevap!

Instagram keşfete nasıl çıkılır? Instagram da hikayeleri izleyenler neye göre sıralanıyor? İşte CEO'sundan algoritma açıklaması...

featured

Hey gizli kalmaya çalışan stalker, yakalandın! Instagram kullanan herkes hikayeleri izleyen kullanıcıların nasıl sıralandığını, keşfet içeriklerinin neye göre değiştiğini, çok güzel olan fotoğrafının neden çok beğeni almadığını bir kez de olsa düşünmüştür. Bu konu aslında tamamen Instagram’ın algoritması ile alakalı. Peki Instagram algoritması nasıl çalışıyor? İşte CEO’nun cevabı…

Instagram algoritması nasıl çalışıyor? İşte Intagram CEO’sundan gelen cevap!

Adım adım Instagram algoritması ile ilgili tüm soruların cevapları burada.

Hikayeyi izleyen kullanıcılar neye göre sıralanıyor? Hikayeler neye göre sıralanıyor?

Öncelikle bu konu oldukça merak ediliyor. Herkes hoşlandığı kişinin hikayesinde kaçıncı sırada olduğunu merak etmiştir. Sıralama aslında birçok etmene göre yapılıyor. Ancak şunu kesin bir dille söyleyebiliriz ki hikayenizi ilk izleyen kişi en başta gözükmeyecektir.

Instagram hikayenizi izleyen kişilerin sizin hesabınızla yaptığı etkileşimlere bakıyor. Bunlar “profil ziyareti, DM sıklığı, kaç tane hikayenizi izlediği veya kaç hikayenizi beğendiği vb.” gibi etkileşim durumları. Ama bunu sadece anlık olarak düşünmeyin. Geçmiş kayıtlarda bu etkileşim listesine dahil. Yani muhtemelen kankanız son birkaç aydır takipleştiğiniz ve hoşlandığınız kişinin üstünde yer alacaktır. Başka kullanıcıların paylaştığı hikayelerde yine bu mantıkla sıralanmakta.

Instagram keşfet ve reels kısmı nasıl çalışıyor? Gönderileri neye göre sıralıyor?

Instagram keşfet ve reels kısımları aslında birbirleriyle aynı sisteme sahipler. İkisi de gönderileri sizin için seçip, ayıklayıp karşınıza çıkartıyor. Yani siz neyi seviyorsanız onlar karşınıza çıkıyor. Daha detaylı anlatmak gerekirse şöyle:

İlk olarak Instagram sizin beğendiğiniz gönderileri ve takip ettiğiniz kullanıcıları analiz ediyor. Hangi gönderilerin ve hesapların hoşunuza gidebileceği anlaşılmış oluyor. Instagram zaten kendi içerisinde paylaşılan tüm gönderileri sıralamış oluyor. Sizin de keşfet sayfanıza ve reels sekmenize buna göre içerikler koyuyor. Bunların yanında az sayıda da olsa sevdiğiniz içeriklerle uyuşan ancak farklı sınıflardaki içeriklerden de koyuyor. Bu sayede farklı içerikleri de görmüş oluyorsunuz.

Instagram keşfete nasıl çıkılır?

Bu aslında net olarak cevabı olan bir soru değil. Keşfetin tek bir sınıflandırma olmadığını belirtmiştik. Şöyle düşünün otomobil, teknoloji ve makyaj olarak 3 farklı kategoride içeriğiniz var. Bu içeriklerin hepsinin kendine ait keşfetleri var aslında.

O yüzden her kategorinin kendi trendlerini takip edin ve trend olan müzikler ile içerikler üretin. Etiket eklemeyi unutmayın ancak sayısını abartmayın. 3 veya 5 adet yeterlidir. Son olarak özgün içerikler üretin. Zira Instagram algoritması özgün içerikleri her zaman bir adım önde tutmakta.

Kaynak: ShiftDelete

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Instagram algoritması nasıl çalışıyor? Instagram’da hikayenizi izleyenler neye göre sıralanıyor? İşte Intagram CEO’sundan gelen cevap!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir