İngiltere Omicron nedeniyle alarm seviyesini yükseltti

featured
service

Güney Afrika kaynaklı Omicron varyantlı vaka sayısının 3 bin 137’ye ulaştığı İngiltere’de koronavirüs alarm seviyesi 3’ten en yüksek ikinci seviye olan 4’e yükseltildi. Beş basamaklı alarm sisteminde alarm seviyesinin 4’e yükseltilmiş olması, “bulaşın yüksek, sağlık hizmetleri üzerindeki baskının büyük olduğu ve artmaya devam ettiği” anlamına geliyor.

“Hatırlatma dozunuzu olun!”

Başbakan Boris Johnson Pazar akşamı yayınladığı video mesajında Omicron dalgasına karşı uyarıda bulundu. Üçüncü doz aşıların temposunun artırılacağını söyleyen Johnson, yıl sonuna kadar son aşısı üzerinden en az üç ay geçmiş olan 18 yaş üstü her bireye hatırlatma dozu olanağı sunulmasının hedeflendiğini belirterek “Acı tecrübelerimizden üstel eğrilerin ne şekilde geliştiğini biliyoruz” dedi.

Johnson, tüm yetişkinlere hatırlatma dozu yapılabilmesi için yedi gün açık olacak ilave aşı merkezleri kurulacağını söyledi. Ülkenin “acil bir durumla” karşı karşıya olduğunu belirten Johnson, “Hatırlatma dozunuzu olun!” dedi.

Zorunlu test uygulaması sıkılaştırıldı

İngiltere Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklama ile birlikte, ülkede zorunlu test uygulaması da sıkılaştırıldı. Yeni düzenlemeye göre, koronavirüs testi pozitif olan bir kişi ile temas etmiş olan iki doz aşılı kişilerin yedi gün boyunca her gün hızlı test yapması, bir doz aşı olmuş kişilerin ise on gün boyunca karantinada kalması gerekiyor.

Kamuya ait alanlarda maske yeniden zorunlu

İngiltere’de hükümetin Omicron varyantına karşı aldığı önlemler doğrultusunda, Cuma gününden bu yana kamuya ait binalarda maske zorunluluğu da yeniden uygulanıyor. Evden çalışmanın yeniden tavsiye edildiği ülkede, stadyum veya gece kulübüne gitmek isteyen kişilerin Çarşamba gününden itibaren aşı sertifikasını ibraz etmesi gerekecek.

0
kalp
Kalp
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
İngiltere Omicron nedeniyle alarm seviyesini yükseltti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.