1. Haberler
  2. Haberler
  3. İngiltere karantina yerine havalimanında “hızlı test” yapacak

İngiltere karantina yerine havalimanında “hızlı test” yapacak

featured

İngiltere, seyahat etmeyi zorlaştıran karantina yerine hızlı test uygulamasını hayata geçirmeye hazırlanıyor. Londra Heathrow Havalimanı’ndan bu kapsamda PCR test merkezinin faaliye geçmesi için İngiliz hükümetinden onay bekleniyor. Testin isteğe bağlı olacağı ve ücretini yolcuların ödeyeceği bildirildi.

Koronvirüsle mücadele kapsamında bazı ülkeler girişte karantina uygulaması yapıyor. Bu ülkelerden biri olan İngiltere’nin başkenti Londra’daki Heathrow Havalimanı’nın 2. terminaline kurulan yeni bir hızlı Covid-19 test merkezi faaliyete geçmek için İngiltere hükümetinden onay bekliyor.

Guardian’ın haberine göre hükümet öneriyi onaylarsa, İngiltere’nin “14 gün karantina” kuralı uyguladığı ülkelerden gelen yolcular, test sonuçlarını 24 saat içinde alacaklar ve sonuçlar negatif çıkarsa karantinadan kurtulacaklar.

İngiltere Temmuz ayının başlarından itibaren aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 60’dan fazla ülkeden gelen yolcuları “seyahat koridoru” uygulaması çerçevesinde karantina uygulamasından muaf saymıştı.

Ancak son haftalarda vaka sayılarında hızla artış görüldüğü gerekçesiyle Fransa, İspanya, Belçika da dahil bazı ülkelerden gelenlere yeniden karantina uygulaması başlatıldı ve salgının gelişimine göre başka ülkelerin de bu listeye eklenebileceği bildirildi.

Önce pilot uygulama

Havalimanı hizmetleri şirketi Swissport ve Collinson Group tarafından kurulan merkez günde 13 bin yolcuya test yapma kapasitesine sahip. Ağustos ayı itibariyle Heathrow Havalimanı 5. terminalinde ikinci bir test merkezi açılmasının hazırlıkları da sürüyor.Şirketler, test merkezlerinin faaliyetinin ihtiyaca göre ayarlanabileceğini de söylüyor.

Önce deneme mahiyetinde yürürlüğe girmesi beklenen hızlı test planı İzlanda’da başarıyla kullanılan “iki-test” modelini uygulayacak. Buna göre ilk test, yolcu Birleşik Krallık’a ayak bastığında havaalanında, sağlama amaçlı ikinci test ise bir kaç gün sonra yapılacak.Sürüntü alınarak yapılan testlerde, vücudun antikor geliştirip geliştirmediği değil, doğrudan virüsün var olup olmadığı kontrol ediliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
İngiltere karantina yerine havalimanında “hızlı test” yapacak
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir