İGA 15 günde bir ödül alıyor… Bu sefer de “Yılın Altyapı Finans Anlaşması” ödülünü aldı!

featured

Dünyanın en iyi havalimanları arasında yer alan İstanbul Havalimanı’nın işletmecisi İGA, her hafta aldığı ödüllere bu hafta “Yılın Altyapı Finans Anlaşması”  ödülünü de ekleyerek büyük bir başarıya daha imza attı.

2021 yılında gerçekleştirdiği 5 milyar 852 milyon Euro’luk kredi refinansmanı, Bonds, Loans & Sukuk Turkey Awards 2022’de “Yılın Altyapı Finans Anlaşması” seçildi. Ödül töreninde konuşan İGA İstanbul Havalimanı CFO’su Selahattin Bilgen, gerçekleştirilen bu finansal işlemin Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki en büyük tutarlı refinansman olduğunu belirtti.

Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı ve küresel aktarma merkezi konumunda olan İGA İstanbul Havalimanı, bu yıl içinde almış olduğu ödüllere bir yenisini daha ekledi. İGA’nın 2021 yılında gerçekleştirmiş olduğu “Kamu Özel İş Birliği Havalimanı Proje Finansmanının Yeniden Finansmanı İçin 5 milyar 852 milyon Euro’luk Kredi Tesisi” ile Bonds, Loans & Sukuk Turkey tarafından “Yılın Altyapı Finans Anlaşması” seçilerek, ödüle layık görüldü.

Bonds, Loans & Sukuk Turkey 2022 Konferansı kapsamında sekizincisi düzenlenen Bonds & Loans Turkey Ödülleri’nde “Yılın Altyapı Finans Anlaşması” ödülünü İGA adına İGA Havalimanı İşletmesi CFO’su Selahattin Bilgen alırken; geçen yıl tamamlanan bu refinansman işleminin, toplamda 307 işlem arasında 23 kategoride finale kalan 46 anlaşmadan biri olduğuna dikkat çekti. Bilgen, ayrıca ödül töreni öncesinde düzenlenen Bonds, Loans & Sukuk Turkey 2022 konferansında, “Covid Sonrası Bir Dünyada Kredi Piyasası Büyümesi ve LIBOR” konulu panelde konuşmacı olarak yer aldı.

“Aldığımız ödül, İGA’ya ve Türkiye ekonomisine gösterilen güvenin nişanesi…”

Selahattin Bilgen, pandemi koşulları da dikkate alındığında 2021 yılı içerisinde refinansmanlarının tamamlanması için gerekli adımları attıklarını söyledi. Refinansman işlemlerinin ödüle layık bulunmasından son derece mutlu olduklarını dile getiren Bilgen, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “5 milyar 852 milyon Euro’luk refinansman işlemimiz için 2021 Mayıs ayında anlaşmaya vardık ve kredimizin vadesini iki yıl uzatarak faiz oranını da düşürdük. Bankalarla 5 milyar 852 milyon Euro’luk refinansman gerçekleştirirken, finansman maliyetlerimizi de azaltmış olduk. Bu refinansman ile tarihimizdeki en büyük tutarlı refinansmana imza attık. İGA İstanbul Havalimanı, Türkiye’nin bir özgüven ve vizyon projesi. Gerçekleştirmiş olduğumuz yatırımlar paralelinde henüz çok genç bir şirket olmamıza rağmen dünyanın en büyük, bölgemizin de en önemli küresel aktarma merkezi olduk. Yolcu sayısında Avrupa’da son üç yıldır 1’inci sırada bulunurken, Avrupa’daki havaalanları arasında pandemi sonrasındaki en hızlı toparlanmayı en sorunsuz şekilde yakalamış olduk.

Yanı sıra İGA İstanbul Havalimanı, aktarma havalimanları arasında sorunsuz olarak operasyonlarına devam eden tek havalimanı. Kuruluşumuzdan bu yana gösterdiğimiz performans, yerli ve yabancı finans şirketlerinin ilgisine mazhar olurken, operasyonel sonuçlarımızın yanında insan odaklılığımız ve sürdürülebilirlik yaklaşımımız da önümüzdeki dönem için İGA’ya duyulan güveni de tescillemiş oldu. Tüm bunların sonucunda bu anlamlı ödüle ulaştığımızı söyleyebilirim. Bugün diyebiliyoruz ki aldığımız bu ödül, İGA’ya olduğu kadar, Türkiye ekonomisine duyulan güvenin de bir göstergesi. Bonds, Loans & Sukuk tarafından refinansman işlemimizin “Yılın Altyapı Finans Anlaşması” ödülüne layık görülmesi hepimizi gururlandırdı. Projemiz için çalışan tüm ekip arkadaşlarıma, danışmanlarımıza ve kreditörlerimize çok teşekkür ediyorum.”

Hatırlanacağı üzere İGA Havalimanları İşletmesi A.Ş. 2015 yılında Ziraat Bankası baş aranjörlüğünde Halkbank, VakıfBank, DenizBank, QNB Finansbank ve Garanti BBVA ile 16 yıl vadeli 4,5 milyar Euro’luk kredi anlaşması imzalamıştı.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
İGA 15 günde bir ödül alıyor… Bu sefer de “Yılın Altyapı Finans Anlaşması” ödülünü aldı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir