Hürkuş-B’ye ihracat yolu açıldı

featured
Fotoğraf: Zafer Buna

Türk Hava Kuvvetleri’nde uçuşlarına başlayan Hürkuş-B’ye ihracat yolu göründü.

T129 Atak Helikopteri ve MİLGEM’in ardından Hürkuş‘un da Pakistan‘a satışı için görüşmelerin sürdüğü belirtiliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Pakistan Başbakanı İmran Han ile yapılan görüşmelerde Hürkuş satışının da gündeme geldiği tahmin ediliyor.

Hürkuş-B hizmete giriyor, sırada Hürkuş-C var

2018’de gerçekleştirilen T129 Atak Helikopteri ve MİLGEM satışları ile 2018’de yeni bir boyut kazanan Türkiye – Pakistan savunma sanayii ilişkileri Hürkuş’un Pakistan Hava Kuvvetleri’ne katılmasıyla daha da güçlenecek.

Kardeş ülkeler arasında ortak askeri havacılık eğitim altyapısı kuruluyor

Defence Turk’ün kaynaklarına göre Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan ortak bir askeri havacılık eğitim altyapısı oluşturmak için anlaştılar. Buna göre üç ülke; Başlangıç Eğitim Uçağı Super Mushshak, Temel Eğitim Uçağı Hürkuş ve Jet Eğitim Uçağı Hürjet üçlemesinden oluşan bir altyapı kuruyorlar.

IDEF 2017 Uluslararası Savunma Sanayi Fuarında gerçekleştirilen törenle Türkiye, savaş uçağı pilotlarının eğitimde kullanılacak 52 adet Super Mushshak uçağını Pakistan’dan almak için sözleşme imzalamıştı. Pilotların başlangıç eğitimlerinde kullanılan T-41 ve SF-260 uçaklarının yerini alacak Super Mushshak Başlangıç Eğitimi Uçağı ile eğitim maliyetlerinin düşürülmesinin yanı sıra başta akrobasi olmak üzere ekstra özelliklerle eğitim kalite ve kapasitesinin artırılması planlanıyor.

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın yeni nesil temel eğitim uçağı ihtiyacını karşılamak amacıyla Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen Hürkuş-B’nin seri üretimi ve uçuş testleri tamamlanan ilk 2 uçağı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda göreve başladı. Pakistan ile yapılan görüşmelerin olumlu sonuçlanması halinde Hürkuş‘un Türk Hava Kuvvetleri’nin ardından Pakistan Hava Kuvvetleri envanterine girerek kardeş ülke pilotlarının eğitimine katkı sunması bekleniyor.

Yazının devamı için tıklayınız

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Hürkuş-B’ye ihracat yolu açıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir